İşveren yıllık izni belirler!
Selahattin Harputlu

Selahattin Harputlu

Spor ve Ekonomi

İşveren yıllık izni belirler!

27 Temmuz 2020 - 19:35 - Güncelleme: 27 Temmuz 2020 - 19:39

Yaz ayları gelince iş yerlerinde yıllık izin tartışmaları yaşanıyor. İşveren izin yaptırmamazlık yapamıyor. Ancak çalışanların yıllık izinlerini hangi günlerde kullanacaklarını belirlemek yetkisine sahip.

İşçi kardeşlerimizden en çok aldığım soru, ailemle tatil yapmak için tur satın aldım. Ancak işverenim istediğim tarihte izin kullanmamın uygun olmadığını bildirdi. Ödediğim para da yanacak. Yıllık iznimizi hangi tarihte kullanacağımıza işveren karar verebilir mi?

Yıllık ücretli izinler, Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliği'nde belirtilen usul ve esaslara göre yürütülür. İşveren işyerinde yürütülen işin nitelik ve özelliğine göre yıllık ücretli izinlerin belirli dönemlerde kullanılmasına ilişkin düzenleme yapabilir.

Bu durum işverenin işyerini yönetim hakkından kaynaklanmaktadır. İşveren işçinin yıllık ücretli izin hakkını kullanmasını engelleyemez ancak yıllık ücretli iznin hangi tarihte kullanılacağına ilişkin düzenleme yapabilir. Genelde bu tarihler karşılıklı anlayış ile çözülüyor.  

En çok karşılan diğer bir konu ise, eşi ölmüş dul bayanım, SSK'dan kendi adıma emekliyim. Baba da SSK'dan emekli idi, vefat etti. Babamdan ayrıca SSK maaşı bağlanabilir mi? Ek olarak onun emekli maaşını alabilir miyim?

Bunlar, evli olmamak, kendi adına sigortalı çalışıyor olmamak ve yine kendi çalışmalarından dolayı emekli aylığı almıyor olmak. Bakıldığında her ne kadar eşinizin ölümünden dolayı evli olmasanız da kendi çalışmalarınızdan dolayı emekli ise, kendi emekliliğinizden ötürü babanızdan ya da annenizden ölüm aylığı alamazsınız.

Ölmüş olan eşinizden dolayı eğer bağlanmış ya da bağlanacak ölüm aylığı varsa onu alabilirsiniz. Ölen eşten dolayı ölüm aylığı almaya çalışmak ya da kendi çalışmalarından dolayı emekli olmak engel teşkil etmemektedir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum