Anadolu Efes, Bahçelievler'deki fabrikasını taşıyor

Anadolu Efes kentleşme sonucu şehir merkezinde kalan Merter fabrikasındaki üretim faaliyetlerini 22 Mayıs itibarıyla durdurarak, Adana, Ankara ve İzmir'de bulunan diğer tesislerine kaydırma kararı aldı.

Anadolu Efes, Bahçelievler'deki fabrikasını taşıyor

Anadolu Efes kentleşme sonucu şehir merkezinde kalan Merter fabrikasındaki üretim faaliyetlerini 22 Mayıs itibarıyla durdurarak, Adana, Ankara ve İzmir'de bulunan diğer tesislerine kaydırma kararı aldı.

Anadolu Efes, Bahçelievler'deki fabrikasını taşıyor
20 Nisan 2017 - 13:49 - Güncelleme: 18 Mayıs 2017 - 13:34
Reklam

Uzun yıllardır bölgede yerel gazetecilik örneği gösteren, araştırmacı gazeteci Bayram Kırtaş’ın 15 yıldan beri yürüttüğü çalışmalar sonucunda hazırlıklarını sürdürdüğü ansiklopedide de geniş yer verdiği, Anadolu Efes fabrikası kapanıyor.

1969 yılında bugünün Bahçelievler ile Güngören ilçeleri sınırında kurularak, bölgemizden dünyaya açılan bir marka olan Anadolu Efes’ten yapılan açıklamada; fabrikanın kapanmasına gerekçe olarak, tesisin zaman içinde şehir içinde kalması gerekçe gösterildi. Açıklamada; tesisin üretim faaliyetlerinin diğer fabrikalara kaydırılacağı ve bu durumdan etkilenecek çalışanların haklarının da korunacağı belirtildi.

ÜRETİM FAALİYETLERİ 22 MAYIS’TA DURDURULACAK
Anadolu Efes, Bahçelievler'de bulunan fabrikasının üretim faaliyetlerini 22 Mayıs'ta durduruyor. Şirketten yapılan açıklamaya göre bu fabrikadaki üretim Adana, Ankara ve İzmir’de bulunan diğer tesislerine kaydırılacak. 

Anadolu Efes'ten KAP'a yapılan açıklamada, şirketin çevresel, ekonomik, toplumsal sürdürülebilirlik stratejisi ve üretim verimliliği programı çerçevesinde, kararın kentleşme sonucu şehir merkezinde kalan bir fabrikanın şehir ve bölge halkı üzerindeki çevresel ve lojistik etkileri göz önünde bulundurularak alındığı ifade edildi.

Açıklamada, toplam kapasite içerisinde yüzde 15 paya sahip olan İstanbul fabrikasının üretiminin kaydırılması ile kapasite kullanım oranının artmasının hedeflendiği ve fabrikanın bulunduğu alan ile ilgili değerlendirmelerin de devam ettiği belirtildi.

2017/04/2026608.jpg

ÇALIŞANLARIMIZIN HAKLARI KORUNACAKTIR
İstanbul fabrikasındaki çalışanların öncelikli olarak diğer lokasyonlarda bulunan açık pozisyonlara kaydırılması sürecini yürüteceğini açıklayan şirket, “Yeterli ve uygun açık pozisyon olmaması ya da çalışanlarımızın tercih etmesi durumunda işten ayrılacak çalışanlarımızın tüm hukuki ve özlük hakları yasalar çerçevesinde korunacaktır” ifadelerini kullandı.

Açıklamada; ayrıca diğer lokasyonlara kaydırılacak ve işten ayrılacak çalışan sayısının henüz netleşmediği, Merter fabrikasında görevli tüm çalışanlar için tahmini kıdem ve ihbar tazminatları toplamının ise 14 milyon TL olduğu ifade edildi.

Anadolu Efes hisseleri ilk işlemlerde yüzde 1 artışla 19.8 liradan işlem görüyor. 1969 yılından bu yana üretimin yapıldığı tesis, Anadolu Efes'in en büyük fabrikalarından biri konumundaydı. 
 

2017/04/833311.jpg

Bahçelievler'den doğan bir Dünya markası: ANADOLU GRUBU haberi için tıklayınız...

YORUMLAR

  • 0 Yorum