Türk Sağlık-Sen İstanbul 5 No'lu Şube Başkanı Toy'dan 'Yıpranma Payı' çıkışı…

Sağlık çalışanlarına yönelik yapılacak düzenlemelerle ilgili eleştiri ve çağrılarda bulunan Türk Sağlık-Sen İstanbul 5 No’lu Şube Başkanı Oğuz Toy, “Olumlu ama eksik bir düzenlemedir. Tasarı Cumhurbaşkanımızın söz verdiği şekilde yapılmamıştır” dedi. 

Türk Sağlık-Sen İstanbul 5 No'lu Şube Başkanı Toy'dan 'Yıpranma Payı' çıkışı…

Sağlık çalışanlarına yönelik yapılacak düzenlemelerle ilgili eleştiri ve çağrılarda bulunan Türk Sağlık-Sen İstanbul 5 No’lu Şube Başkanı Oğuz Toy, “Olumlu ama eksik bir düzenlemedir. Tasarı Cumhurbaşkanımızın söz verdiği şekilde yapılmamıştır” dedi. 

Türk Sağlık-Sen İstanbul 5 No'lu Şube Başkanı Toy'dan 'Yıpranma Payı' çıkışı…
18 Temmuz 2018 - 16:48 - Güncelleme: 18 Temmuz 2018 - 16:52
Reklam

Türk Sağlık-Sen İstanbul 5 No’lu Şube Başkanı Oğuz Toy, meclise sunulan torba yasa içerisinde yer alan ve sağlık çalışanlarını ilgilendiren iki düzenleme ile ilgili yazılı açıklama yaptı. “Yıpranma payı ve emekli maaşındaki artış” yönündeki düzenlemenin olumlu ancak eksik olduğunu vurgulayan Başkan Oğuz Toy, TBBM’ye çağrıda bulundu.

Düzenlemenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söz verdiği gibi yapılması gerektiğini söyleyen Başkan Toy, açıklamasında; “Tasarıda yıpranma payı 60 gün yani 6 yıla 1 yıl olarak düzenlenmiştir. Burada Sayın Cumhurbaşkanımızın söz verdiği şekilde 90 gün yani 5 yıla 1 yıl şeklinde bir düzenleme yapılmamıştır. Bunun yanı sıra söz konusu düzenlemenin tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan çalışanları kapsaması beklenirken, sunulan tasarı sadece sağlık meslek mensupları ile sınırlı tutulmuştur.  Ayrıca yıpranma payının geriye dönük olarak hesaplanmayacağı da görülmektedir. Düzenleme olumlu, fakat beklentileri tam anlamıyla karşılamadığı açıktır. Yıllardır yıpranma payını bekleyen çalışanların makul ve adaletli bir hakka kavuşmaları temel beklentimizdir. Bu nedenle TBMM’de süresi açısından söz verildiği gibi, fayda bakımından geçmişe dönük ve tüm çalışanları kapsayan bir şekilde gerekli düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. >365/Haber Merkezi 

Türk Sağlık-Sen İstanbul 5 No’lu Şube Başkanı Oğuz Toy’un basın açıklamasının tamamı şöyle:
Değerli Basın Mensupları;
Kamuoyunda Bedelli askerlik yasa tasarısı olarak bilinen düzenlemede sağlık çalışanlarına yıpranma payı ve doktorların emeklilik maaşlarında artış öngören iki düzenleme yer almıştır. 

Tasarıda yıpranma payı 60 gün yani 6 yıla 1 yıl olarak düzenlenmiştir. Burada Sayın Cumhurbaşkanımızın söz verdiği şekilde 90 gün yani 5 yıla 1 yıl şeklinde bir düzenleme yapılmamıştır. 

Bunun yanı sıra söz konusu düzenlemenin tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan çalışanları kapsaması beklenirken, sunulan tasarı sadece sağlık meslek mensupları ile sınırlı tutulmuştur.  Ayrıca Yıpranma payının geriye dönük olarak hesaplanmayacağı da görülmektedir.

Bu açıdan değerlendirildiğinde düzenlemenin olumlu, fakat beklentileri tam anlamıyla karşılamadığı açıktır. Yıllardır yıpranma payını bekleyen çalışanların makul ve adaletli bir hakka kavuşmaları temel beklentimizdir. Bu nedenle TBMM’de süresi açısından söz verildiği gibi, fayda bakımından geçmişe dönük ve tüm çalışanları kapsayan bir şekilde gerekli düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. 

Kıymetli Basın Mensupları;
Tasarıda yer alan diğer önemli bir düzenleme ise emeklilikte doktorlarımıza ve diş hekimlerimize yapılacak ilave ödemedir. Bu düzenleme ile uzmanlar 2000 TL diğer doktorlarımız da 1500 TL’lik bir ilave ücreti emekliliklerinde alacaklardır. Emeklilikte ücretlerin yetersizliği tüm sağlık çalışanlarının temel sorunu iken sadece doktorlarımıza ve diş hekimlerimize yönelik bir iyileştirme yapılması eksik bir uygulama olmuştur. Tüm sağlık çalışanlarının emeklilikte yaşadıkları gelir kaybının telafisi için gerekli düzenleme yapılmalıdır. 

Sağlık hizmetlerini ekip işi olarak değerlendirip hakların tanınmasında ayrımcılık yapmak yanlıştır. Bu durum çalışma barışını ve huzurunu baltalayacaktır.  

Değerli Basın Mensupları;
Bir hak teslim edilirken kapsayıcılıktan ve adaletten ne kadar uzaklaşılırsa o hak o denli beklentileri karşılamaktan da uzak kalacaktır. Hem yıpranma payı hem de emeklilikteki ilave ödemeler açısından durum ne yazık ki böyledir. 

Çalışanlar açısından çok mühim olan bu iki konuyu sosyal taraflarla görüşmeden hazırlayıp, bazı acil düzenlemelerin yanına ilave edip oldu bittiye getirmek yanlış olmuştur. 

Umarız ki bu hatalar TBMM sürecinde tasarı yasalaşırken telafi edilir. Bu açıdan ilk olarak Genel Başkanımız Sayın Önder Kahveci, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyeleri milletvekillerimizle görüşmüş olup tasarıdaki eksik kalan yönler ve çalışanların beklentisini kendilerine iletilmiştir.

Türk Sağlık-Sen olarak bu konuda TBMM nezdinde gerekli girişimlerde bulunmaya devam edeceğiz. Yapılacak olan düzenlemelerde adaletin tesisi ve beklentilerin karşılanması adına var gücümüzle mücadele edeceğiz. 

Hepinize Teşekkür Ediyor, Saygılar Sunuyorum.
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum