TükoDer Başkanı Aziz Koçal, iade makineleri konusunda uyardı 

Tüketiciyi Koruma Derneği Genel Başkanı Aziz Koçal, metrobüs duraklarında yer alan iade makineleri konusunda önemli açıklamalarda bulundu. İBB’ye tepki gösteren Koçal, yetkililere ve vatandaşlara çağrıda bulundu.

TükoDer Başkanı Aziz Koçal, iade makineleri konusunda uyardı 

Tüketiciyi Koruma Derneği Genel Başkanı Aziz Koçal, metrobüs duraklarında yer alan iade makineleri konusunda önemli açıklamalarda bulundu. İBB’ye tepki gösteren Koçal, yetkililere ve vatandaşlara çağrıda bulundu.

TükoDer Başkanı Aziz Koçal, iade makineleri konusunda uyardı 
12 Ekim 2017 - 12:39 - Güncelleme: 13 Ekim 2017 - 19:52
Reklam

Günde yüzbinlerce kişinin kullandığı metrobüsün 3.85 TL olan ücreti, “gittiğin durak kadar öde” sistemi nedeniyle kurulan iade makineleriyle daha da düşebiliyor. Ancak bazı kişilerin bundan haberi yok iken, birçok kişi ise ya önemsemiyor ya da aceleden unutuyor. Peki, sizce böylece İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kasasına yıllık ne kadar kalıyor? 

İşte Tüketiciyi Koruma Derneği (TükoDer) Genel Başkanı Aziz Koçal da bu konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Başkan Koçal, vatandaşları iade tutarını almaları konusunda uyardı, yetkililere ise uyarı levhaları koymaları noktasında çağrıda bulundu.  Şaşırtıcı ekonomik verilerin paylaşıldığı yazılı açıklamada; iade makinelerinin kullanılmaması nedeniyle İBB’nin kasasına yıllık ortalama 196 Milyon 560 Bin TL kaldığı ifade edildi. 

280 LİRANIZ CEBİNİZDE KALSIN
Aylık ve yıllık bazda kişisel ve genel toplam şeklinde detaylı verilerin paylaşıldığı açıklamada; “Ortalama bir vatandaşın 20 durak gittiğini düşünürsek ödemesi gereken ücret 3.40 TL’dir. Ancak Metrobüsü kullandığında İstanbul kartından 3.85 TL ücret kesilmektedir. Eğer İstanbul kart çıkışta iade makinelerine okutulmazsa sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez metrobüs kullanıldığında 0,90 kuruşluk bir fark ortaya çıkmaktadır. Haftanın 6 günü işe giden bir vatandaş bu yöntemi bilmiyor ise fazladan metrobüse aylık 23,40 TL yıllık ise 280,80 TL ödemektedir. Bu tutarlar ise İBB’nin kasasına akmaktadır” denildi.

UYARI VE TARİFE TABELALARI NİYE YOK? 
“İstanbul Büyükşehir Belediyesi ayıplı hizmet yapmaktadır” şeklinde tepkilerin ver aldığı açıklamada;  Bilgilenmek tüketicinin evrensel hakkıdır. Metrobüs duraklarında bulunan bu iade makinelerinin üzerine ara durakları kullanan vatandaşlarımızın İstanbul kartlarını ya da akbillerini bu cihazlara okutmaları gerektiğini uyaran yazılar yazılmalıdır. Ayrıca tüm duraklara vatandaşlarımızın görebileceği yerlere okunabilir büyüklükte kademeli ücretlendirme tarifelerini gösteren tablolar asılmalı ve bu tarifeden yararlanabilmenin şartları yazılmalıdır. Yetkililer vatandaşları bilgilendiren bu uygulamayı en kısa sürede yaparak, vatandaşlarımızın mağduriyetlerini gidermeli, bu ayıplı hizmetten vazgeçmelidir” şeklinde de çağrıda bulunuldu. >365/Haber Merkezi

2017/10/5023874.jpg

Tüketiciyi Koruma Derneği Genel Başkanı Aziz Koçal’ın açıklamasının tamamı şöyle:
BASIN VE KAMUOYU DİKKATİNE
Bilindiği üzere Metrobüste ilk durak olan Tüyap (Beylikdüzü) ve son durak olan Söğütlüçeşme  (Kadıköy) arası alınan ücret 3,85 TL’dir. Ancak bu ücret birçok vatandaşımızın bilmediği bir uygulama olan kademeli ücretlendirme sistemi ile ( gittiğin durak kadar öde)  gidilen durak sayısına göre değişmektedir.

Şöyle ki; 1-3 durak arası 1,95 TL, 4-9 durak arası 3,00 TL, 10-15 durak arası 3,25 TL, 16-21 durak arası 3,40 TL, 22-27 durak arası 3,50 TL, 28-33 durak arası 3,60 TL, 34-39 durak arası ve üzeri 3,85 TL’dir. Görüldüğü gibi gidilen durak sayısı kadar ücretlendirme yapılmaktadır. 

Metrobüse bindiğiniz ilk durakta İstanbul kart veya akbilinizi okuttuğunuzda ilk ve son durak arası ücretlendirme olan 3,85 TL kartınızdan alınmaktadır. İki durak arasında indiğinizde çıkışta  "gittiğin kadar öde" sisteminden yararlanmak isterseniz İstanbul kartınızı veya akbilinizi, metrobüs duraklarında bulunan iade makinelerine okutmanız gerekmektedir. Sorunda burada başlamaktadır. 

Metrobüs duraklarında bulunan bu iade makinelerinin ne işe yaradığını, metrobüste kademeli ücretlendirmelerden nasıl faydalanacaklarını vatandaşlarımızın yüzde doksana yakını bilmemektedir.     
Belediye yetkililerinin Metrobüs duraklarında bulunan iade makinelerinin üzerine bilgilendirme yazısı koymamasından dolayı ara durakları kullanan vatandaşlarımızın büyük çoğunluğu bu uygulamadan haberdar olamamaktadır. 

Ortalama bir vatandaşın 20 durak gittiğini düşünürsek ödemesi gereken ücret 3.40 TL’dir. Ancak Metrobüsü kullandığında İstanbul kartından 3.85 TL ücret kesilmektedir. Eğer İstanbul kart çıkışta iade makinelerine okutulmazsa sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez metrobüs kullanıldığında 0,90 kuruşluk bir fark ortaya çıkmaktadır. Haftanın 6 günü işe giden bir vatandaş bu yöntemi bilmiyor ise fazladan metrobüse aylık 23,40 TL yıllık ise 280,80 TL ödemektedir. Bu tutarlar ise İBB’nin kasasına akmaktadır.

Metrobüsler günlük 800.000 den fazla yolcu taşımaktadır.  Ara durakları kullanan yolcu sayısının günlük ortalama yedi yüz bin kişi olduğunu düşünürsek iade makinelerini kullanmayan vatandaşlarımız bir yılda ortalama 196.560.000,00 TL’yi İstanbul Büyük Şehir Belediyesinin kasasına bırakmaktadır. 

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ayıplı hizmet yapmaktadır. Bilgilenmek tüketicinin evrensel hakkıdır. Metrobüs duraklarında bulunan bu iade makinelerinin üzerine ara durakları kullanan vatandaşlarımızın İstanbul kartlarını ya da akbillerini bu cihazlara okutmaları gerektiğini uyaran yazılar yazılmalıdır. Ayrıca tüm duraklara vatandaşlarımızın görebileceği yerlere okunabilir büyüklükte kademeli ücretlendirme tarifelerini gösteren tablolar asılmalı ve bu tarifeden yararlanabilmenin şartları yazılmalıdır.

Yetkililer vatandaşları bilgilendiren bu uygulamayı en kısa sürede yaparak, vatandaşlarımızın mağduriyetlerini gidermeli, bu ayıplı hizmetten vazgeçmelidir. Ara durakları kullanan vatandaşlarımızın çıkışta duraklarda bulunan iade makinelerine kartlarını okutmaları halinde yıllık 280,80 TL ceplerinde kalacaktır. 

Basına ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Tüketiciyi Koruma Derneği (TükoDer)
Genel Başkanı
Aziz Koçal      

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum