Saadet Partisi 'Pembe Metrobüs' için yeniden harekete geçti

2012 yılında yaptıkları ‘Pembe Metrobüs’ çıkışının ardından gündeme oturan ve o günden beri çalışmaları sürdüren Saadet Partili kadınlar bir kez daha yetkililere seslendi.

Saadet Partisi 'Pembe Metrobüs' için yeniden harekete geçti

2012 yılında yaptıkları ‘Pembe Metrobüs’ çıkışının ardından gündeme oturan ve o günden beri çalışmaları sürdüren Saadet Partili kadınlar bir kez daha yetkililere seslendi.

Saadet Partisi 'Pembe Metrobüs' için yeniden harekete geçti
28 Haziran 2017 - 20:48 - Güncelleme: 28 Haziran 2017 - 20:52
Reklam

Metrobüste yaşanan yoğunluk nedeniyle kadınların maruz kaldığı sıkıntıları ve medyaya da yansıyan toplumsal olayları da gerekçe göstererek, 2012 yılında ‘Pembe Metrobüs’ü gündeme taşıyan Saadet Partili kadınlar, yeniden harekete geçti. O yıldan beri “Ulaşımda Kadınlara Pozitif Ayrımcılık” sloganıyla gerçekleştirdikleri projelerinden vazgeçmeyen kadınlar, Nagehan Gül Asiltürk başkanlığındaki Saadet Partisi İl Kadın Kolları öncülüğünde çalışmalarını sürdürüyor. 

Gazete365’in yayın bölgesi; Bahçelievler, Bağcılar, Bakırköy ve Güngören Saadet Partisi kadın kollarının da büyük destek verdiği çalışmalarda yeniden harekete geçildi. İl ve ilçe kadın kolları tarafından çalışmalara yeniden hız verildi, basın açıklamaları yapıldı.

Yetkililere çözüm için çağrı yapılan açıklamalarda; “Konu ile ilgili yaptığımız bütün açıklamalarımızda belirttiğimiz gibi talebimiz; sabah ve akşam yoğun saatlerde hanımlara özel bir alternatifin sunulmasıdır. Bu talep hanımların diğer metrobüsleri kullanmaması, anlamına kesinlikle gelmemelidir. 535 Metrobüs ile dünyanın en büyük metrobüs filosuna sahip olunmasına rağmen yoğun saatlerde yaşanan insanlık dışı manzaraların önüne geçilemediği, şehri yöneten yetkililerimizin de ifadelerinde kendini göstermekte. Tekraren ifade ediyoruz ki bu talep İstanbul’da yaşadığımız trafik sorununa kesinlikle bir çözüm değildir. Kadını, erkeği, yaşlısı, genci ile yaşadığımız keşmekeşin içinde nispeten rahat edebileceğimiz çözümleri konuşmak ve en makullerini de yetkililerimizden talep etme hakkımızı kullanmak durumundayız” ifadeleri yer aldı. >365/Haber Merkezi

Saadet Partisi İl Kadın Kolları tarafından yapılan yazılı açıklamanın tamamı ise şöyle:

Saygıdeğer Basın Mensupları,
Kıymetli Halkımız;

Saadet Partisi İstanbul İl Kadın Kolları olarak partimizin genel vizyonu çerçevesinde bu güne kadar ülkemizin pek çok meselesi ile ilgili kampanyalar, basın açıklamaları, çok çeşitli organizasyonlar gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Yaşadığımız bölge ile ilgili karşılaştığımız her sorunu soğukkanlılıkla ele alarak milletimizin taleplerini ve muhtemel çözüm yollarımızı milletimizle ve yöneticilerle paylaşmayı siyasi varlığımızın başlıca gereği olarak gördük, görmekteyiz.

Saadet Partisi ülkemizin en köklü siyasi hareketine mensup bir parti olarak, ülkemizin ve dünyanın içinde bulunduğu problemleri her yönü ile ele alarak düşünen ve kalıcı çözümler üreten bir parti olarak temayüz etmiş ve saygın bir yer edinmiştir. Bu yönü ile Saadet Partimizin ele aldığı her ölçekteki meselede güçlüden, çoğunluktan, tekebbürden yana değil haklıdan, işbirlikçilikten yana değil diyalogdan yana tavır alarak ele aldığı görülecektir. Bu minvalde nüfusu yirmi milyona dayanan bir metropolde yaşayan insanlar olarak yaşadığımız şehrin içinde bulunduğu sıkıntıları da çeşitli vesilelerle ele alarak gündeme taşımaya, yetkililerimizi uyarmaya çalıştığımız kamuoyunun malumudur.

Malatya, Sivas, Ankara, Bursa, Diyarbakır gibi pek çok ilimizde farklı uygulamalarla hayata geçen, ilk kez Saadet Partisi İstanbul İl Kadın Kolları olarak tarafımızca gündeme taşınan “Ulaşımda Kadınlara Pozitif Ayrımcılık” başlığı ile ele aldığımız “Pembe Metrobüs” talebi ile ilgili 20 Şubat 2012 tarihinde il Başkanlığımızca yapılan basın açıklaması ile kamuoyu bilgilendirilmiş, konu Meclis Üyelerimiz tarafından İBB Meclisine sunulmuş ve Başkanlık Makamına sevk edilmesi sağlanmıştır.

2012 yılından itibaren Sivil Toplum Kuruluşlarını harekete geçirip desteklerini de alarak, çok kısa bir zamanda toplanan 60 bin imza ile 12 Mart 2012 tarihinde bu önemli talep, güçlü bir şekilde Büyükşehir Belediye Meclisine ulaştırılmıştır. Son günlerde İstanbul için Pembe Metrobüs talebinin pek çok ortamda yüksek sesle konuşulduğunu görmekteyiz. Konunun farklı yönleri ile ele alınarak tartışıldığını görmekten de fevkalade memnunuz. İstanbul başta olmak üzere ulaşım sorunlarımızın altında ülkemizde uygulanan yanlış yatırım politikalarının olduğu gerçeğini görmemek elbette imkânsız. Nüfusu yirmi milyona dayanmış, trafikteki kayıtlı araç sayısı 3 milyon 800 bini aşmış, büyük bütçeli pek çok yatırıma rağmen ulaşım sorunu çözülememiş bilakis bu yatırımların şehrin sorunlarına çözüm olmaktan ziyade artık şehre taşıyamayacağı yükler olarak döndüğü bir ortamda insanca yaşamanın yollarını hep birlikte aramak zorundayız.

Konu ile ilgili yaptığımız bütün açıklamalarımızda belirttiğimiz gibi Saadet Partisi İstanbul İl Kadın Kolları olarak talebimiz, sabah ve akşam yoğun saatlerde hanımlara özel bir alternatifin sunulmasıdır. Bu talep hanımların diğer metrobüsleri kullanmaması, anlamına kesinlikle gelmemelidir. 535 Metrobüs ile dünyanın en büyük metrobüs filosuna sahip olunmasına rağmen yoğun saatlerde yaşanan insanlık dışı manzaraların önüne geçilemediği, şehri yöneten yetkililerimizin de ifadelerinde kendini göstermekte. Tekraren ifade ediyoruz ki bu talep İstanbul’da yaşadığımız trafik sorununa kesinlikle bir çözüm değildir. Kadını, erkeği, yaşlısı, genci ile yaşadığımız keşmekeşin içinde nispeten rahat edebileceğimiz çözümleri konuşmak ve en makullerini de yetkililerimizden talep etme hakkımızı kullanmak durumundayız.

Yukarıda da zikredildiği gibi 2012 yılında Saadet Partisi Kadın Kollarının başlatmış olduğu ve halen de takipçisi bulunduğu Pembe Metrobüs talebinin kamuoyunda tartışılması sonuç almak için önemlidir. Büyükşehir belediyesinden sosyal medya üzerinde konu ile ilgili tartışmaları yakından takip ederek hiçbir ayrımcılığa sebebiyet vermeden bu talebi hayata geçirmesini bekliyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

NAGEHAN GÜL ASİLTÜRK
SAADET PARTİSİ 
İSTANBUL KADIN KOLLARI BAŞKANI

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum