Osman Develioğlu da mı istifa edecek?

Usta Gazeteci Ali Tarakçı bugünkü köşe yazısında İstanbul’da 6 belediye başkanının istifa edeceğini iddia etti. Tek tek ilçeleri açıklayan Tarakçı, Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu’nun da istifa ettirileceğini öne sürdü.

Osman Develioğlu da mı istifa edecek?

Usta Gazeteci Ali Tarakçı bugünkü köşe yazısında İstanbul’da 6 belediye başkanının istifa edeceğini iddia etti. Tek tek ilçeleri açıklayan Tarakçı, Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu’nun da istifa ettirileceğini öne sürdü.

Osman Develioğlu da mı istifa edecek?
31 Ekim 2017 - 12:02 - Güncelleme: 08 Kasım 2017 - 16:36
Reklam

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 5 büyükşehir belediye başkanın istifa etmesinin ardından gözler ilçe belediyelerine çevrilmişti. Tahminleri genellikle gerçekleşen, Ankara kulislerinin nabzını iyi tutan Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi ise İstanbul’da 7 belediye başkanının istifa edeceğini açıklamış, isim vermemişti.

Kulislerde konuşulanların ve yazılanların ardından Gazete 365’in yayın bölgesinden de bir istifa durumu yaşanıp, yaşanmayacağı merak edilirken Bahçelievler ile ilgili bir iddia ortaya atıldı. Gazete 365’in de yönetiminde yer aldığı İstanbul Yerel Gazeteciler Derneği (İYGAD)’ın eski başkanı olan usta gazeteci Ali Tarakçı, Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu’nun istifa ettirileceğini ileri sürdü.

“6 belediye başkanı istifa ediyor” başlığıyla yazdığı yazıda önemli iddialarda bulunan Ali Tarakçı, tek tek ilçe isimleri saydı. Başkanların istifa gerekçelerini de açıklayan Tarakçı, bir başkanın hasta olduğunu, birinin FETÖ bağlantısı bulunduğunu, diğerlerinin ise ilçesindeki son seçim sonuçlarının kötü olduğunu söyledi. Yüzde 50 ihtimalle 7’nci bir istifanın da söz konusu olabileceğini vurgulayan Tarakçı yazsında; Abdullah Gül’ün parti kuracağı ve genel seçimlerin 2018’de yapılacağı gibi önemli iddialara da yer verdi. >365/Haber Merkezi
 
İşte Ali Tarakçı’nın Gazetemİstanbul’da bugün yayınlanan köşe yazasının tamamı:
İstanbul’da 6 belediye başkanı istifa ediyor
Yeni yılda Türkiye’de kartlar yeniden karılacak... Genel seçimler 2018 yılında yapılıyor... Abdullah Gül, partisini kuruyor...  

AK Parti 2019 yılında bir yol kazasına uğramamak için hem teşkilatlarını hem de belediye başkanlarını değiştiriyor. Tüm amaç 2019 seçimlerini kazanmak. Teşkilatlar zaten kongrelerle değişecek. Haftalar önce büyükşehir belediye başkanlarının istifa ettirileceğini, Kadir Topbaş'ın yerine Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'ın getirileceğini yazdığımda, bu haberi manşet yaptığımızda kimileri bizimle dalga geçti.   Ardından İstanbul'da ilçe belediye başkanlarından bazılarının istifa ettirileceğini yazdığımda kimileri inanmak istemedi ve kimileri de dudak büktü. Geçen gün manşet yaptığımızda ise kimi troller bize saldırdılar. Süreç devam ediyor. 

İstifalar devam edecek
İlk iddiamızı yazalım. 6 ilçenin belediye başkanı kesinlikle gidecek. Bunlar sadece referandumda evet oyları düşük çıktığı için değil, aynı zamanda FETÖ ilişkisi, hizmet üretemediği için desteği düşen ve doğal olarak oy kaybına uğrayan başkanlar arasından seçilecek.  Bunun ilk adımlarını; İstanbul, Ankara, Bursa, Balıkesir, Niğde ve Düzce Belediye Başkanları'nın istifa ettirilmesiyle gördük.  İstifalar devam edecek. Etmeyenler büyük ihtimalle görevinden alınacak. Dört büyükşehir belediye başkanının direnemediğini açıkca gördük. Kimsenin de bundan sonra direnme şansı yok. Ve büyükşehir belediye başkanlarının istifa ettirildiği süreçte ilçe belediye başkanlarının direnmesi hayal bile edilemez.

İstanbul’da hangi ilçe başkanları istifa ettirilecek? 
Şimdi açıkça yazıyorum. İstanbul'da 6 belediye başkanı; Üsküdar, Eyüpsultan, Beykoz, Zeytinburnu, Esenyurt, Bahçelievler istifa ettirilecek.  İstifa ettirilecek belediye başkanlarından biri oldukça hasta. Diğeri ise FETÖ ilişkisinden dolayı. Diğer ilçelerde ise partinin oyları düşük olduğu için... Özellikle 3. bölgeden bir belediye başkanının yüzde 50 gitme, yüzde 50 gitmeme ihtimali var. Bu ilçede muhalefet partisi yüzde 12 civarında önde gözüküyor.  Bu 7 ilçede AK Parti seçim kaybedebilir. Çünkü muhalefet bu ilçelerde önde gözüküyor. Bu ilçelerle ilgili anketler Erdoğan'ın masasının üzerinde. Aynı zamanda bu ilçeler kaybedildiğinde İstanbul kaybediliyor. Bu yüzden geçtiğimiz hafta Erdoğan başkanlığında İstanbul İl Binası'nda yapılan Değerlendirme ve İstişare toplantısında start verildi. İlk istifa bu hafta içerisinde olacak. Ve Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın belki de basın toplantısı bile düzenlemeden istifa edecek. Ardından Üsküdar, Beykoz, Zeytinburnu olarak devam edecek. Sonra sıra Esenyurt ve Bahçelievler'e gelecek. Özellikle bir şeyin altını daha çizelim. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde ismi başkanlık için geçen, herkesin tanıdığı önemli bir isim; istifası alınacak bir ilçe belediyesine, başkan olma ihtimali çok yüksek. 

Genel seçimler 2018 yılında... 
Seçim sisteminde istifa eden milletvekillerinin yerine yedek milletvekilleri gelebilse, inanın birçok milletvekilinin de istifası da istenecek. Ancak istifa edilince TBMM'de sayı azaldığı için bu yapılamıyor. TBMM ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri 2018 yılında, yerel seçimler, genel seçimlerin arkasından zamanında yapılacak. Çünkü, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve danışmanları, AK Parti yöneticileri şunu iyi biliyorlar. Yerel seçimlerde partinin oylarının düşme ve kimi önemli merkezlerin kaybedebilme ihtimali var. Yerel seçimlerden sonra genel seçimler yapıldığında ise, seçimi kaybetme ihtimali oldukça yüksek. Bu tersine çevrilmek isteniyor. 

Abdullah Gül 2018 yılında sahneye çıkacak 
Ayrıca 2018 yılında Türkiye'nin yepyeni bir partisi olacak. Ve bu parti hazır. Abdullah Gül ve arkadaşları uzun süredir bunun hazırlıklarını yapıyor. Ve yazın bir kenara oldukça iddialı olacak ama, 2018 yılında yapılacak genel seçimlerde Erdoğan ve Gül ikinci turda yarışır. Seçimleri Abdullah Gül kazanır. TBMM ise en az altı partili olur. AK Parti'nin 2002 yılında başlattığı birinci evrenin ikinci evresi, demokratik ve yeni bir Türkiye'nin tarihsel en büyük mutabakatı gerçekleşir.  Sonrası mı? Türkiye 2023 hedefine yenilenmiş olarak devam eder. Ötekileştirme ve psikolojik olarak bölünmüş Türkiye ortadan kalkar. Ve Türkiye yeniden 2002-2006 arasındaki büyüme hızına ulaşır. Hadi hayırlısı... 
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum