İstanbul Gazeteciler Derneği başkanlığına; yeniden Mehmet Mert seçildi

İstanbul Gazeteciler Derneği olağan kongresinde Mehmet Mert yeniden İGD Başkanı seçilerek güven tazeledi. Gazete 365 İmtiyaz Sahibi Aykut Kaya’nın yer aldığı yeni yönetime başarılar dileyen Başkan Mert, “Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır” dedi.

İstanbul Gazeteciler Derneği başkanlığına; yeniden Mehmet Mert seçildi

İstanbul Gazeteciler Derneği olağan kongresinde Mehmet Mert yeniden İGD Başkanı seçilerek güven tazeledi. Gazete 365 İmtiyaz Sahibi Aykut Kaya’nın yer aldığı yeni yönetime başarılar dileyen Başkan Mert, “Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır” dedi.

İstanbul Gazeteciler Derneği başkanlığına; yeniden Mehmet Mert seçildi
07 Nisan 2021 - 23:13 - Güncelleme: 08 Nisan 2021 - 20:10
Reklam

İstanbul Gazeteciler Derneği (İGD) geçtiğimiz yıl Covid-19 salgınından dolayı ertelenen olağan kongresini gerçekleştirdi. Büyükçekmece Kaya Milenyum AVM'de bulunan dernek merkezinde yapılan kongrenin divan başkanlığını Tuncer Dağ, kâtip üyeliklerini ise; Barış Emregül, Mustafa Küpeli ve Şenay Badur yaptı.

İGD üye gazetecilerin yoğun ilgi gösterdiği genel kurul, açılış ve yoklamanın ardından saygı duruşu ile devam etti. Kongrede konuşan İGD Başkanı Mehmet Mert, “Gazetecilik ayrıcalıklı bir meslek olmakla birlikte, fedakarlık gerektiren ulvi bir meslektir. Önce parayı düşünenler başka iş yapmak zorundalar. Gazetecilik gibi duruş ve tavır gerektiren mesleklerde para en son gelir akıllara” diye konuştu.

TEK LİSTE İLE SEÇİM YAPILDI
İGD Başkanı Mehmet Mert'in konuşmasının ardından faaliyet raporu oy birliği ile kabul edilirken divana sunulan tek liste ile seçimlere gidildi. Yapılan genel kurul sonrasında 3 yıl süre ile görev yapacak İstanbul Gazeteciler Derneği yönetim kurulu şu isimlerden oluştu:

İGD YÖNETİM KURULU            
1-
Mehmet Mert                         
2- Mustafa Dolu                       
3- Hasan Hınıslı                        
4- Hüseyin Çetiner                    
5- Celal Karaali                        
6- Remzi Tanış                        
7- Müge Cesur Özmen                     
8- Tolga Öztürk    
9- Sibel Gülersöyler
10- Emre Baktıroğlu
11- İlke Duyan
12- Aykut Kaya
13- Fatma Sarıbıyık
14- Müge Yücetürk
    
İGD Denetim Kurulu
1-
Emin Beyaz                    
2- Turan İşcan                    
3- Osman Köse
4- Hakan Songur
5- Kemal Aydın
6- Tuncay Peker                    

İGD Disiplin Kurulu
1-
Mustafa Küpeli                 
2- Kadir Çetin                     
3- Çetin Yılmaz                          
4- Zerrin Akbulut
5- Yakup Tezcan
6- Münevver MetinİGD Başkanı Mehmet Mert konuşmasında şunlara yer verdi;
Sözlerimin hemen başında,12 Nisan 2002 tarihinden bugüne kadar bu güzide meslek örgütümüzün bu günlere gelmesine katkı sunan, destek veren, emek katan herkese çok çok teşekkür ediyor şükranlarımı sunuyorum…

28 KASIM 2015 tarihinde başlayan başkanlığını yaptığım İstanbul Gazeteciler Dernek Yönetim Kurulu - 07 Nisan 2021- tarihine kadar neler yaptı özetleyerek sizlerle paylaşmak isterim.
İstanbul Yerel Gazeteciler Derneği olarak 28 Kasım 2015 yılında göreve gelen İGD Yönetim kurulu kong-renin ardından 42 kişilik yönetim kurulu toplantısı yaparak ve komisyonlar kurarak kolları sıvadı, görev dağılımı yaptı.

İGD dernek merkezi ve konferans salonuna kavuştu
Yeni yönetimin ilk vaadi olan kurumsallaşma adına dernek merkezi, 150 m2'lik konferans salonu, içerisin-de interneti, bilgisayarları olan modern bir dernek merkezine kavuştu.
Kaya Millenium AVM'deki dernek merkezi ve konferans salonu, çok sayıda davetlinin katıldığı bir törenle açıldı. Açılışa Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün yanısıra çok sayıda davetli katıldı...

‘ZİRVEDEKİ GAZETECİLER’ ÖDÜLLERİ
İstanbul Gazeteciler Derneği'nde bir ilki başararak 'Yılın Zirvedekileri Ödül Töreni' gerçekleştirdik. 8 dalda 4 yıl toplamda 32 başarılı meslektaşlarımızı hem manevi değeri olan plaketlerle hem de maddi değeri olan, diz üstü bilgisayarlar ve fotoğraf makineleri ile ödüllendirdik. Ödül törenimize de açılışımızda olduğu gibi, siyaset dünyasından, STK'lardan, meslektaşlarımIzdan yoğun ilgi vardı.

İYGAD OLDU İGD
Yapılan tüzük kongresinde İstanbul Yerel Gazeteciler Derneği'nin ismi üyelerin aldığı kararla İstanbul Ga-zeteciler Derneği olarak değişti.

İGD SÖYLEŞİLERİNE BÜYÜK İLGİ
MEDYA BULUŞMALARI   Kapsamında gerçekleştirdiğimiz söyleşilerde; 24 Temmuz Basın Bayramı ne-deniyle İstanbul Gazeteciler Derneği olarak bir birinden renkli ve anlamlı söyleşiler düzenledik. İsmail Kü-çükkaya, Yalçın Bayer, Emin Karaca, Mehmet Köşker gibi ünlü gazeteciler yanında İGD önceki başkanla-rını da söyleşide ağırladık. Özellikle 2018 yılında İsmail Küçükkaya'nın Avcılar'da gerçekleştirdiği söyleşide salon doldu taştı.

İstanbul Gazeteciler Derneği olarak anlamlı yemeklerimiz, pikniklerimiz ve iftarlarımız oldu
Küçükçekmece bulunan Gölbaşı Restaurant'ta gerçekleşen 10 Ocak Gecesini DİSK Başkanı Kani Beko ile birlikte gerçekleştirdik ve bütün dernek üye yayınlarımıza DİSK'İ abone yaptık.

GAZETECİLERİ VE AİLELERİNİ İFTARDA BULUŞTURDUK
Avcılar Hilton Otelde gerçekleşen iftar törenimize FOX TV Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk olmak üzere çok sayıda meslek büyüğümüz ve İGD üye meslektaşlarımız katıldı.

24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılış yıl dönümü anısına bir birinden renkli piknikler gerçekleştirdik... Çatalca'da iki defa gerçekleşen pikniğimizde meslektaşlarımız doğanın ve birlikte olmanın keyfini yaşadılar.

İstanbul Yerel Gazeteciler Tarihinde ilk defa vergi ödemeleri ve stopaj ödemeleri gerçekleştirdik. Daha ön-ceki yönetimler zamanından kalan 9 bin liralık stopaj ödemesini vergi barışı kapsamında taksite bağlayarak ödemeye başladık.

İstanbul Gazeteciler Derneği etkinlikleri dernek yayın organlarımızın tamamında ve çok sayıda ulusal med-ya organlarında yer aldı.
Dernek üyemiz olsun olmasın İGD Yönetim Kurulu olarak iyi günlerinde ve kötü günlerinde meslektaşla-rımızın yanında yer aldık.

İGD ÜYELERİNE HUKUK DESTEĞİ
İstanbul’un ünlü avukatlarından Av. Sema Kılıç, ile anlaşma yapılarak İGD üyelerine ücretsiz hukuk des-teği sağladık. Ayrıca birçok kurum ve kuruluşlarla anlaşma yapılarak İGD üyelerine Yüzde 20 ile yüzde 40 arasında indirim kartları bastık.

ZİYARETLER...
Türkiye Büyük Millet Meclisi başta olmak üzere; Bütün siyasi parti genel başkanlarına, bölgemiz milletve-killerine, basın İlan Kurumu’na, Basın Yayın Enformasyon İstanbul İl Müdürlüğü'ne, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'ne ziyaretlerimiz oldu. Bir çok ziyaretçilerimizi de biz dernek merkezinde karşıladık.

SEMİNERLER VE PANELLERE KATILDIK
İstanbul Gazeteciler Dernek Başkanı Mehmet Mert İGD'yi tepsilen birçok panel ve söyleşilere, televizyon programlarına katılarak gazetecilerin sorunlarını dile getirdi. Yetkililerden talep ve destek istedi.  Çalışma bakanlığına dosya vererek Yerel Gazetecilik Mevzuatı çıkarılmasını ve konunun meclise taşınması konu-sunda destek istedi.

BASIN İLAN KURUMU'NDAN DESTEK TALEP EDİLDİ
Basın İlan Kurumu İstanbul Şube Müdürlüğü'ne dilekçe verilerek il genelinde meslek örgütlerine dağıtılan destek talep edildi. Derneğimize sarı basın kartlı üye sayısı yeterli olmadığından bu destekten faydalanama-dık.

Bütün bu faaliyetlerin gerçekleşmesi için desteklerini her zaman yanımda bulduğum, çok saygıdeğer 26 kişilik YÖNETİM KURULU ÜYESİ arkadaşlarıma huzurlarınızda bir defa daha teşekkür ediyorum.

Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır diyoruz...
Sevgili arkadaşlar, gazetecilik bir bilim dalıdır. Sadece para kazanmak, geçimini sağlamak için yapılacak bir meslek değildir. Tabi ki her işte insanın yaşamasını sağlayıcı etkenler de gerekiyor. Ancak gazetecilik gibi mesleklerde paradan ve maddiyattan öncelikli değerler vardır.

Gerçeklerin peşinden koşmak gibi, haksızların yanında olmak gibi, halkı bilgilendirmek ve doğru yönlen-dirmek gibi, özgür ve bağımsız habercilik yapmak gibi, kamu mallarını korumak gibi, doğrudan, haklıdan, etik değerlerden yana tavır almak gibi değerler vardır. Bütün bu değerler önünde yaşamını yitiren tüm mes-lek büyüklerimi huzurlarınızda saygı ile anmayı bir borç biliyorum. Bütün bunları yapmadan sadece para kazanmayı düşünenler varsa lütfen başka meslek seçsinler. Gazetecilik gibi duruş ve tavır gerektiren mes-leklerde para en son gelir akıllara.

İstanbul Gazeteciler Derneği, mesleki dayanışmayı ve paylaşmayı arttırıcı girişimlerle meslektaşlarımızın daha sağlıklı ortamlarda ve daha verimli şartlarda mesleklerini sürdürmeleri için mesleki eğitime ağırlık vererek evrensel gazetecilik ilkeleri doğrultusunda çalışmalarını sürdürmeye devam edecektir.


    
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum