Iğdırlılar Derneği’nden Azerbaycan’a destek…

Azerbaycan ordusuna ve halkına destek olmak için düzenlenen basın açıklamasında konuşan Iğdırlılar Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Celal Karaali, “Türk toprağı olan Karabağ’da yeniden Türk Bayrağı dalgalanana kadar masaya oturulmamalıdır” dedi.

Iğdırlılar Derneği’nden Azerbaycan’a destek…

Azerbaycan ordusuna ve halkına destek olmak için düzenlenen basın açıklamasında konuşan Iğdırlılar Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Celal Karaali, “Türk toprağı olan Karabağ’da yeniden Türk Bayrağı dalgalanana kadar masaya oturulmamalıdır” dedi.

Iğdırlılar Derneği’nden Azerbaycan’a destek…
14 Ekim 2020 - 19:14
Reklam

Ermenistan işgali altındaki Dağlık Karabağ gerilimi Azerbaycan ve Ermenistan arasında savaşa dönüşürken, Türkiye'nin dört bir yanından Azerbaycan'a destek mesajları gelmeye devam ediyor. Iğdırlılar Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği de Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırılarına tepki gösterdi. Sefaköy’de bulunan Atatürk Parkı’nda yapılan basın açıklamasında; ‘Seninleyiz Azerbaycan, seninleyiz Karabağ’ sloganı ile Azerbaycan’a destek verildi. Yapılan açıklamada Azerbaycan'ın öz topraklarını savunduğuna dikkat çekilirken, en yakın zamanda Ermenistan’ın işgal ettiği topraklardan çekilmesi gerektiği vurgulandı.

Programa katılanlar arasında AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım, İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Sefer Karakoyunlu, Esenyurt Iğdırlılar Derneği Başkanı Ali Sakar, Caferider Derneği Siyasi İşler Başkanı Ahmet Atabey, AK Parti, CHP, İYİ Parti, MHP ve Gelecek Partisi Küçükçekmece ilçe yöneticileri, çok sayıda STK başkan ve temsilcisi yer aldı. Emniyet güçlerinin geniş önlem aldığı basın açıklaması öncesi Dernek Başkan Vekili Ata Kırhan’ın hazırlattığı; ‘Seninleyiz Azerbaycan, seninleyiz Karabağ’ yazılı tişörtler dağıtıldı. Koronavirüs nedeniyle sık sık sosyal mesafe uyarısının yapıldığı basın açıklamasına özellikle yerel basın mensupları yoğun ilgi gösterdi. 

“KARABAĞ’DA TÜRK BAYRAĞI YENİDEN DALGALANMALI’”
Yaptığı basın açıklamasında Karabağ bölgesinin 28 yıldır Ermenilerin işgali altında olduğunu hatırlatan Iğdırlılar Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Celal Karaali, “28 yıl önce gerçekleşen bu işgal sonrası, başta Hocalı olmak üzere bir çok yerleşim bölgesinde soykırım yapılmış, zulüm ve baskılar uygulanmış ve bunlar hala devam etmektedir. Ermenistan bu saldırıları, sadece Yukarı Karabağ hattında değil, doğrudan Azerbaycan’ın diğer yerleşim bölgelerine de ağır silahlarla yapmıştır. Azerbaycan topraklarının işgal edildiğine dair Birleşmiş Milletler (BM)’nin almış olduğu 4 karar vardır. BM’de alınan 822,853,874ve 884 sayılı kararlar ile  Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGIT), 27 Şubat 1993 tarihli Prag toplantısında, Karabağ topraklarının Azerbaycan'a ait olduğuna dair alınan kararda mevcuttur. Hukuki belgelerde 'Karabağ Azerbaycan toprağıdır' denmiştir. Bu kararlara rağmen; Ermenistan işgal ettiği Azerbaycan topraklarında yasa dışı faaliyetlerine ve saldırganlığına devam etmektedir. Ermenistan’ın bu saldırganlığına karşın Azerbaycan devleti meşru müdafaa hakkını kullanarak, işgal altında bulunan toprakları geri almak için harekete geçmiştir. Azerbaycan devletinin bu girişimini, sonuna kadar destekliyoruz! Türk toprağı Karabağ’da yeniden Türk Bayrağı dalgalanana kadar masaya oturulmaması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

“GEÇMİŞİN KİNİ İLE YAŞAYAN BİR MİLLET DEĞİLİZ’’
İnsani gerekçeler adına başlayan geçici ateşkesin Karabağ’ın özgürleşmesiyle beraber kalıcı olmasından yana olduklarını belirten Karaali, ‘’Biz Türk milleti olarak büyük Atatürk’ün de ifade ettiği gibi Yurtta ve Cihanda sulhtan yanayız. Kanla beslenen ve kandan medet uman bir millet değiliz. Geçmişin kiniyle yaşayan bir millet hiç değiliz. Coğrafyamızda var olan tüm uluslarla barış, huzur ve refah içinde birlikte yaşamaktan yanayız. Türk halkı olarak, Azerbaycan'ın haklı davasında sonuna kadar arkasındayız. Türk milletinin sabrı taşmıştır 'Yeter artık!' diyoruz. Vatan topraklarının işgalden Azad edilmesi yolunda şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize de acil şifalar diliyoruz. Dileğimiz ve isteğimiz; Ermenistan’ın işgale son vermesi, iki komşu ülkenin bundan böyle   barış içinde yaşamlarını sürdürmesidir. Aksi halde Azerbaycan ordusunun başlattığı azatlık harekâtı Karabağ özgürleşene kadar sürmelidir” şeklinde konuştu.

AYRIM: AZERBAYCAN VE TÜRKİYE HALKINDA ARTIK BÜYÜK BİR BEKLENTİ VAR
Türkiye’nin her bölgesinden Azerbaycan’a destek çağrılarının sürdüğünü dile getiren AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım da “28 yıldır işgal edilen Azerbaycan topraklarından Ermenistan silahlı kuvvetlerinin çekilmesi yönünde buradan tüm dünya kamuoyuna sesleniyoruz. Karabağ Azerbaycan’ındır, Azerbaycan toprağıdır. İşgalci Ermenistan güçlerinin bir an önce orayı terk etmeleri gerekmektedir. Ancak biliyorsunuz ki Azerbaycan ve Ermenistan arasında kısa süreli bir ateşkes ilan edildi. Umarız bu gelişmeler bölgede bir barışında başlangıcı olarak görülür. Ancak Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in net mesajları var. Bunlardan biri Ermenistan’ın işgal ettiği topraklardan çekilmesi, ikincisi ise Azerbaycan halkından özür dilemesidir. Çünkü Kafkasların parlayan yıldızı Azerbaycan’ın topraklarının bu şekilde işgal edilmesi kabul edilir değildir. Türk halkının verdiği destekler de Azerbaycanlı kardeşlerimizin morallerini çok yükseltmiştir. Azerbaycan ve Türkiye halkında artık büyük bir beklenti var. Karabağ Azerbaycan’ındır’’ ifadelerini kullandı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum