Başkan Oğuz Toy: “Gelin hakkınıza sahip çıkın, gücümüze güç katın”

Türk Sağlık-Sen İstanbul5 No’lu Şube Başkanı Oğuz Toy, sağlık çalışanlarının yıpranma payı ile ilgili düzenlemenin iyileştirilmesi yönündeki çağrıları için başlattıkları dilekçe kampanyasına, tüm sağlık çalışanlarından destek istedi.

Başkan Oğuz Toy: “Gelin hakkınıza sahip çıkın, gücümüze güç katın”

Türk Sağlık-Sen İstanbul5 No’lu Şube Başkanı Oğuz Toy, sağlık çalışanlarının yıpranma payı ile ilgili düzenlemenin iyileştirilmesi yönündeki çağrıları için başlattıkları dilekçe kampanyasına, tüm sağlık çalışanlarından destek istedi.

Başkan Oğuz Toy: “Gelin hakkınıza sahip çıkın, gücümüze güç katın”
02 Ekim 2018 - 17:33
Reklam

Türk Sağlık- Sen, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin geçtiğimiz yasama döneminde kabul ettiği, sağlık çalışanlarıyla ilgili düzenleme için tekrar harekete geçti. Meclis kapanmadan önce de yapılan düzenlenmesinin eksik olduğunu ifade eden Türk Sağlık- Sen, meclisin yeni yasama dönemine başlamasıyla isteklerini tekrar dile getirdi, sağlıkçılara da destek çağrısında bulundu.

Türk Sağlık-Sen İstanbul5 No’lu Şube Başkanı Oğuz Toy, sağlık çalışanlarının yıpranma payı ile ilgili düzenlemedeki eksikliklerin giderilmesi için başlattıkları dilekçe kampanyasıyla ilgili açıklama yaptı. Yazılı açıklamayla kamuoyuna bilgilendirmede bulunan, TBMM’ye seslenen ve tüm sağlık çalışanlarına çağrıda bulunan Başkan Oğuz Toy, “Dilekçe kampanyamızla yıpranma payı ile ilgili mücadelemizi bir kez daha Türkiye’nin gündemine taşıyacağız.  Kampanyamızla Türkiye’nin tüm illerinden bir sesleniş daha yaparak, kararlığımızı ortaya koyacağız. Türk Sağlık-Sen olarak topladığımız tüm dilekçeleri TBMM’ye teslim edeceğiz. Çalışanların beklentilerini karşılayan bir yıpranma payının hayata geçirilmesini isteyeceğiz. Sizin için verdiğimiz bu mücadeleye gelin omuz verin. Hakkınıza sahip çıkın. Dilekçe kampanyamıza şubelerimizin kurumlarda açacağı stantlarda dilekçeleri imzalayarak katılın. Dilekçenizle gücümüze güç katın” ifadelerini kullandı. >365/Haber Merkezi

Türk Sağlık-Sen İstanbul5 No’lu Şube Başkanı Oğuz Toy’un yazılı açıklamasının tamamı şöyle:

Beklentileri Karşılayacak Bir Yıpranma Payı İçin Mücadelemize Destek Verin
Değerli Basın Mensupları; 

Hepinizin bildiği gibi TBMM tatile girmeden önce sağlık çalışanlarının hakkı olan yıpranma payı ile ilgili bir düzenleme Mecliste kabul edilerek yasalaştı. Fakat bu düzenleme beklentileri karşılamaktan çok uzak kaldı. Bir anlamda yıpranma payı verilmiş olmasından başka bir faydası olmayacak bir halde yasalaştı.
 
Çünkü söz konusu düzenleme sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli tüm çalışanları kapsamadığı gibi bazı sağlık meslek mensupları da kapsam dışında bırakıldı. 

Yıpranma payının 5 yıla 1 yıl olarak verilmesi yetkililerce telaffuz edilmişken bu süre 6 yıla 1 yıl olarak yasalaştı. Fiilen çalışılmayan günlerin kapsam dışında bırakılması ile bu süre 9 yıla 1 yıl oldu. Geriye dönük çalışmaları kapsamaması nedeniyle de çalışan yılların karşılığı verilmedi. 

Düzenlemedeki bu üç temel sorun Yıpranma payının çalışanların beklentisini çok uzağında kalmasının nedeni olmuştur. Düzenlemenin TBMM sürecine bedelli askerlik gibi bir konu ile çok hızlı şekilde gelip yasalaşması ve sosyal tarafların dolayısıyla çalışanların görüş ve önerilerinin dikkate alınmaması yasanın bu hale gelmesinin nedenlerinden biridir. Türk Sağlık-Sen olarak yasalaşma sürecinde kısıtlı zamana rağmen yoğun bir çaba göstermiştik. Fakat TBMM’de çalışanların talepleri ne yazık ki karşılık bulmamıştı. 

Değerli Basın Mensupları; 
Kısa bir zaman sonra TBMM yeni yasama yılı faaliyetlerine başlayacak. Türk Sağlık-Sen olarak yeni yasama yılında yapılan yanlıştan dönülüp beklentilerin karşılanmasını istiyoruz. Yıpranma payının kapsamının genişletilmesi, geçmiş çalışmaları kapsaması ve süresinin makul olması için bir dilekçe kampanyası ile yüzbinlerce sağlık çalışanın sesini TBMM ulaştırmak için yola çıktık. 

Bu anlamda başlattığımız dilekçe kampanyamıza sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan tüm çalışanları destek vermeye çağırıyoruz. 

Dilekçe kampanyamızla yıpranma payı ile ilgili mücadelemizi bir kez daha Türkiye’nin gündemine taşıyacağız.  Kampanyamızla Türkiye’nin tüm illerinden bir sesleniş daha yaparak, kararlığımızı ortaya koyacağız. 

Türk Sağlık-Sen olarak topladığımız tüm dilekçeleri TBMM’ye teslim edeceğiz. Çalışanların beklentilerini karşılayan bir yıpranma payının hayata geçirilmesini isteyeceğiz.

Sizin için verdiğimiz bu mücadeleye gelin omuz verin. Hakkınıza sahip çıkın. Dilekçe kampanyamıza şubelerimizin kurumlarda açacağı stantlarda dilekçeleri imzalayarak katılın. Dilekçenizle gücümüze güç katın.

Oğuz TOY
Türk Sağlık-Sen 
İstanbul5 No’lu Şube Başkanı

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum