Bahçelievlerli sporcu Şahan Samet Bodur altın madalya kazandı

Tayland'daki Dünya Gençler Muaythai Şampiyonası'na katılan sporcularla Bahçelievler ilçesi, yine adını tarihe yazdırdı. Şampiyonada altın madalyayı, Bahçelievlerli sporcu Şahan Samet Bodur kazandı.

Bahçelievlerli sporcu Şahan Samet Bodur altın madalya kazandı

Tayland'daki Dünya Gençler Muaythai Şampiyonası'na katılan sporcularla Bahçelievler ilçesi, yine adını tarihe yazdırdı. Şampiyonada altın madalyayı, Bahçelievlerli sporcu Şahan Samet Bodur kazandı.

Bahçelievlerli sporcu Şahan Samet Bodur altın madalya kazandı
05 Ekim 2018 - 18:15
Reklam

Tayland’ın Bangkok kentinde yapılan Dünya Gençler Muaythai Şampiyonası'nda, Bahçelievlerli sporcular yine gururumuz oldu. Şampiyonada altın madalyayı, Bahçelievler’deki özel bir spor kulübünün sporcusu olan Şahan Samet Bodur kazandı. Türk Milli takımından 44 sporcunun katıldığı şampiyonaya, 86 ülkeden bini aşkın sporcu katıldı. 81 kilo Alt Genç Erkeler’de Dünya Şampiyonu olan Şahan Samet Bodur Bahçelievler'in gururu oldu. 

Öte yandan 17-25 Kasım Slovenya'da yapılacak Avrupa Kıckboks Şampiyonası’nda Türkiye'yi, Bahçelievlerli sporculardan; 57 Kg’da Musa Sevil, 74 Kg’da Cevat Kır, 63.5 Kg’da Alparslan Balak ve 74 Kg’da Recep Men temsil edecek. >365/Haber Merkezi

MUAY THAİ NEDİR?
Tayland'da ortaya çıkan ve özgün adı Muaythai olan dövüş sporudur. Tayland Boksu da denilmektedir.

Başta Tayland olmak üzere Myan Mar (eski adı ile Burma), Kamboçya, Laos gibi güneydoğu Asya ülkelerinde uygulanır. Yumruk, diz, dirsek ve tekmelerin kullanıldığı uzun yıllar ringlerde uygulanan gerçek, tam temaslı karşılaşmalar çerçevesinde etkili teknik, starteji, defans olgularının evrim geçirmeleri sonucu oluşmuş olan sert, otantik bir dövüş sanatıdır.

Hayata Karşı Muay Thai Duruşu’ saldırganlığı bastırmanın ve özgüveni elde etmenin yanı sıra, günün stresinden uzaklaşmak adına negatif enerjinin en kısa yoldan bedenden atılması için amatör anlamda en etkili uygulamalardan birisidir. Muay Thai sayesinde tam konsantrasyon sağlamayı öğrenip, mücadele azmini en yüksek seviyeye çıkartabilirsiniz. Bu sayede iş hayatında sıkça yaşadığımız panik anlarındaki stresi çok daha kolay yönetebilirsiniz.

Muay Thai; insanın psiko-fiziksel anlamda üst düzey bir performans ve direnç kazanmasına, kendi vücut potansiyelini maksimum anlamda tanımasına ve hatta esneklik anlamında da tüm vücudun günlük hayatta çalışan kaslarını gevşetmesine kattığı büyük fayda ile günümüz spor dalları arasında dikkat çekiciliğiyle ön plana çıkan bir spor dalıdır. Bu eğitim ile yaşanan tüm negatif olayların kontrolü kısa sürede koordine edilmesiyle birlikte kişinin kendisine olan öz güveninin artması sağlamaktadır.

Muay Thai yaklaşık geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan bir Thailand savaş sanatı ve bir yaşam biçimi olarak yıllar boyu öğretilmiştir. Tarihteki ilk Muay Thai yarışmaları Siam Kralı Parchao Sua tarafından 1600’lü yılların sonlarında yapılmaya başlanmıştır. Eski dövüşler, meydanlarda veya açık alanlarda yapılıyorken günümüzdeki çizgisine 1930 yılında 20 ülkeden gelen dövüşçülerin bir araya gelmesiyle ve tarihte ilk defa boks eldiveni takılarak kurallar ve kaideler dahilinde düzenlenmiş olup günümüzdeki formuna kavuşmuştur.
 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum