Bahçelievler'de durdurulan minibüste 60 kilo patlayıcı çıktı

Bahçelievler’de şüpheli bir araç polisi alarma geçirdi. Uzman ekiplerin inceleme yaptığı araçtan bomba çıktı. Çevrede büyük panik yaratan olayla ilgili 1 kişi gözaltına alındı.

Bahçelievler'de durdurulan minibüste 60 kilo patlayıcı çıktı

Bahçelievler’de şüpheli bir araç polisi alarma geçirdi. Uzman ekiplerin inceleme yaptığı araçtan bomba çıktı. Çevrede büyük panik yaratan olayla ilgili 1 kişi gözaltına alındı.

Bahçelievler'de durdurulan minibüste 60 kilo patlayıcı çıktı
13 Aralık 2017 - 20:03 - Güncelleme: 13 Aralık 2017 - 20:06
Reklam

Bahçelievler’de şüpheli bir araç polis ekipleri tarafından durduruldu, aracın için yüklü miktarda patlayıcı çıktı. Olayın şöyle geliştiği öğrenildi: İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ile İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri terör örgütü PKK’nın İstanbul’da bombalı araçla saldırı yapacağını belirleyerek, çalışma başlattı. Polis ekipleri 24 saat boyunca yaptığı fiziki ve teknik takibin ardından kapalı kasa bir minibüste yüklü miktarda patlayıcı madde olduğunu tespit etti ve minibüsü durdu.

Operasyon kapsamında terör örgütü PKK’dan kaydı bulunduğu öğrenilen 1 kişi yakalanarak gözaltına alındı.

ARAÇ FÜNYE İLE PATLATILDI
Ekipler, minibüsün bulunduğu sokağa çıkan bütün yolları trafiğe kapattı. Olay yerine gelen ekipler, durumu Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğü ekiplerine bildirdi. Olay yerine gelen Bomba İmha uzmanı ekipler özel kıyafetini giyerek minibüste bir süre inceleme yaptıktan sonra araçta fünye ile patlatmalar gerçekleştirdi.

2017/12/2017-12-13-20-05-24.jpg

YAKLAŞIK 60 KİLO PATLAYICI MADDE
Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ekipleri, fünye ile patlatılan kapalı kasa minibüsten bazı parçaları dışarı çıkartılarak ilk incelemelerini yaptı. İlk incelemeye göre kapalı kasa minibüste yaklaşık 60 kilo patlayıcı madde buldu.

PATLAYICI ALÜMİNYUM TOZU VE RDX'TEN OLUŞUYOR
Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ekipleri, yaklaşık 2,5 saat süren incelemenin ardından şüpheli minibüsü çekiciyle olay yerinden kaldırdı. Kapalı kasa minibüste ele geçirilen patlayıcıların cinsinin alüminyum tozu ve RDX'ten oluştuğunun belirlendiği öğrenildi.

Polis ekipleri; gözaltına aldığı şüphelinin, 19 Kasım'da düzenlediği operasyonda sansasyonel bir eylem için İstanbul'a geldiğini belirlediği terör örgütü PKK üyesi 'Baver' kod adlı Yunus Sanamalı ile irtibatlı olup olmadığını ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Zirvesine yönelik bir saldırı mı planlandığı konusunda çalışmalarını genişleterek, incelemelerini sürdürüyor.

2017/12/2017-12-13-20-05-25.jpg

ARACIN KALDIRILMASIYLA TRAFİK NORMALE DÖNDÜ
İHA'nın haberine göre; olay yerine gelen polis ekipleri araç üzerinde uzun süre inceleme yaptı. Olay yerini güvenlik çemberine alan ekiplerinin çalışmasının ardından bomba yüklü olduğu belirtilen beyaz minibüs çekiciye yüklenerek caddeden çekildi.

Aracın kaldırılmasının ardından sokak ve çevresindeki yollar yeniden trafiğe açıldı. >haberturk.com
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum