Bağcılar Belediyesi yanmış erkek cesedi ile ilgili iddiaları yalandı

Bağcılar'da bulunan yanmış erkek cesedi ile ilgili ortaya atılan “Yıkımı gerçekleştirilen Albayraklar sitesinde bir işçinin asansör boşluğuna düşerek hayatını kaybettiği, firma çalışanlarının delil bırakmamak için 6'ncı kattan aşağı düşen işçinin cenazesini yaktığı” şeklindeki iddialara belediyeden yanıt geldi.

Bağcılar Belediyesi yanmış erkek cesedi ile ilgili iddiaları yalandı

Bağcılar'da bulunan yanmış erkek cesedi ile ilgili ortaya atılan “Yıkımı gerçekleştirilen Albayraklar sitesinde bir işçinin asansör boşluğuna düşerek hayatını kaybettiği, firma çalışanlarının delil bırakmamak için 6'ncı kattan aşağı düşen işçinin cenazesini yaktığı” şeklindeki iddialara belediyeden yanıt geldi.

Bağcılar Belediyesi yanmış erkek cesedi ile ilgili iddiaları yalandı
09 Aralık 2016 - 16:34 - Güncelleme: 09 Aralık 2016 - 16:44
Reklam

Bağcılar Demirkapı Mahallesi Altunel Sokak’taki Albayraklar Sitesi’nde ölü bulunan şahsın kimliği belli oldu. Bağcılar İlçe Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre ölen kişinin Halil Sarı (51) olduğu belirlendi. Olay sonrası yayılan iddialar üzerine bir yazılı açıklama yapan Bağcılar Belediyesi, “Haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Gerçekleşen adli olayın belediyemiz, Başak A.Ş ve yıkım firmasıyla ilgisi yoktur” ifadelerini kullandı.

Asansör boşluğuna düşerek hayatını kaybeden şahsın üzerinden çıkan banka kartından Halil Sarı olduğunu tespit eden polis ekipleri, şahsın ailesine ulaştı. Talihsiz bir şekilde hayatını kaybeden şahsın kızı Özlem Sarı, olay yeri olan B9 Blok No:28 sayılı dairede oturduklarını ve kentsel dönüşüm nedeniyle bu daireden taşındıklarını ifade etti.  Sarı, babasının 08.12.2016 günü evde kalan son eşyaları ve televizyon antenini toplamak üzere Albayraklar Sitesi’ndeki eski evlerine gittiğini kaydederek, daha sonra babasından haber alamadıklarını söyledi. 

OLAY SIRRINI KORUYOR
Polisin Albayraklar Sitesi B9 Blokta yaptığı incelemede, Halil Sarı’nın cesedinin bulunduğu asansör boşluğunun asansörünün tamamen sökülerek kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde yıkıma hazır hale getirildiği öğrenildi. Halil Sarı’nın yukarıdan nasıl düştüğü ve aşağıda asansör boşluğunda yanan ateşin kimler tarafından yakıldığı sırrını koruyor.

Polis olayla ilgili soruşturmayı çok yönlü olarak sürdürüyor.  

BAĞCILAR BELEDİYESİ YAZILI AÇIKLAMA YAPTI
Yaşanan olay sonrası şok iddialar ortaya atıldı. Bazı haber sitelerinde; “Yıkımı gerçekleştirilen Albayraklar sitesinde bir işçinin asansör boşluğuna düşerek hayatını kaybettiği, firma çalışanlarının delil bırakmamak için 6'ncı kattan aşağı düşen işçinin cenazesini yaktığı” şeklinde haberler çıktı. “Vatandaşlar, yıkımın Bağcılar Belediyesi tarafından yapıldığını ve ruhsatsız gerçekleştiğini, ölen kişinin yıkım yapan bir işçi olabileceğini ileri sürdüler”gibi iddiaların da yer aldığı haberler üzerine Bağcılar Belediyesi’nden de yazılı açıklama geldi.

Bağcılar Belediyesi Basın Danışmanlığı imzasıyla yapılan açıklamada; Halil Sarı’nın Kentsel Dönüşüm Çerçevesinde yapılan protokole imza atan daire sahiplerinden biri olduğu Ocak 2015’te dairesini boşalttığını ve 2 yıldır kira yardımı almakta olduğu kaydedildi.  365/Haber Merkezi 

İşte, Bağcılar Belediyesi tarafından yapılan yazılı basın açıklamasının tamamı:
ALBAYRAKLAR SİTESİ BASIN AÇIKLAMASI
Bağcılar’da Kentsel dönüşüm kapsamında yıkımı yapılan Demirkapı Mahallesi Yeşilırmak Sokak’ta bulunan Albayraklar Sitesi’nde 08.12.2016 tarihinde akşam saatlerinde bloklardan birinin asansör boşluğunda bir erkek cesedi bulundu. 

Emniyet yetkililerinden alınan bilgilerde, Vatandaşlardan gelen ihbar üzerine polis ekipleri ve sağlık ekipleri metruk binanın asansör boşluğundaki kişinin hayatını kaybettiğinin belirlendiğini ve üzerinden kimlik çıkmayan şahsın cesedinin savcılık incelemesinin ardından otopsi için Adli Tıp Kurumu morguna gönderildiğini belirtilmiştir. Polis cesedin yakılarak öldürüldüğü ihtimaline karşı incelemelerini sürdürüyor. 

HABERLER ASLINI YANSITMAMAKTADIR
İlçemizde yaşanan bu üzücü olayın ardından Adli Tıp raporu henüz açıklanmadan ve polisin soruşturması sonuçlanmadan bazı haber sitelerinde ; “Yıkımı gerçekleştirilen Albayraklar sitesinde bir işçinin asansör boşluğuna düşerek hayatını kaybettiği, firma çalışanlarının delil bırakmamak için 6'ncı kattan aşağı düşen işçinin cenazesini yaktığı iddia edildi.” İddialarında bulunmuştur.  Aynı bilgilere yer veren haber sitelerinde; “Vatandaşlar, yıkımın Bağcılar Belediyesi tarafından yapıldığını ve ruhsatsız gerçekleştiğini, ölen kişinin yıkım yapan bir işçi olabileceğini ileri sürdüler.” şeklinde bir bilgiye yer vermiştir.

GERÇEKLEŞEN ADLİ OLAYIN BELEDİYEMİZ, 
BAŞAK A.Ş VE YIKIM FİRMASIYLA İLGİSİ YOK

716 Daireli Albayraklar Sitesinde 26 blok bulunmaktadır. Bu bloklardan 10 tanesi yıkılmış 8 tanesi boşaltılmış ve 8 tanesinde ise toplam 25 hane bulunmaktadır. Mevcut 25 hanenin 13 tanesinde kiracı, 12 tanesinde ise mal sahibi oturmaktadır.

6306 sayılı kanunun 17. Maddesi gereğince 21 Kasım 2016 tarihinde son tebligat süresi dolmuş ve yasa gereği yıkım süreci başlamıştır. 

Belediyemiz Meclisi tarafından yetkilendirilen ve iştirak firmamız olan Başak A.Ş. ile Hanecioğlu Hafriyat firması arasında yapılan ihale sonucunda yıkım çalışmaları devam etmektedir.
Sitede gerçekleşen adli olayın belediyemiz, Başak A.Ş ve yıkım firmasından herhangi bir kişi ile doğrudan veya dolaylı olarak bir ilgisi yoktur.  

6306 sayılı "Afet Riski Altındaki Yerlerin Dönüştürülmesi Hakkında Kanun" uygulama yönetmeliğinin 15.maddesinde "...yapılacak uygulamaya sahip oldukları hisseleri oranında paydaşların en az üçte iki çoğunluğu ile karar verilir." deniliyor. 
 
Bu kapsamda Albayraklar Sitesi’nde söz konusu şartlar yerine getirilmiştir. Şu an malikler tarafından boşaltılan sitedeki B-8 ile B-12 no.lu blokların yıkımı ekiplerimiz tarafından gerçekleştirilirken, diğer bloklarda ise söküm işlemleri hızla devam etmektedir. 

Albayraklar Sitesi ile ilgili olarak Bağcılar Belediyesi’nin uygulamaları tamamen yasal bir şekilde sürdürülmekte olup, kentsel dönüşüm konusunda razı olmayan vatandaşlarla ilgili de mümkün olduğu kadar toleranslı davranılmaktadır. 

716 haneli bir sitede boşaltmayan 12 hane tüm iyi niyetimize rağmen yaşamaya devam etmektedir. Zorla tahliye işlemini kendilerine mağduriyet yaşanmaması için yapmayıp rıza ile terk etmeleri beklenmektedir. Hane sahiplerine 16 Aralık 2016 tarihine kadar ek süre verilmiştir.  
Kamuoyuna duyurulur…

BAĞCILAR BELEDİYESİ 
BASIN DANIŞMANLIĞI


YORUMLAR

  • 0 Yorum