Anadolu Efes'in şampiyonluk kupası anıtı Bahçelievler'de coşkulu bir törenle açıldı

Bu yıl zorlu bir lig maratonunu geride bırakarak üst üste üçüncü kez Avrupa’nın en üst düzey basketbol organizasyonu EuroLeague’de Final Four’a katılma başarısı gösteren Anadolu Efes’in, 2020-2021 sezonunda elde ettiği EuroLeague Şampiyonluğu Bahçelievler Belediyesi’nin destekleriyle açılan bir anıtla ölümsüzleşti. 

Anadolu Efes'in şampiyonluk kupası anıtı Bahçelievler'de coşkulu bir törenle açıldı

Bu yıl zorlu bir lig maratonunu geride bırakarak üst üste üçüncü kez Avrupa’nın en üst düzey basketbol organizasyonu EuroLeague’de Final Four’a katılma başarısı gösteren Anadolu Efes’in, 2020-2021 sezonunda elde ettiği EuroLeague Şampiyonluğu Bahçelievler Belediyesi’nin destekleriyle açılan bir anıtla ölümsüzleşti. 

Anadolu Efes'in şampiyonluk kupası anıtı Bahçelievler'de coşkulu bir törenle açıldı
18 Mayıs 2022 - 09:05 - Güncelleme: 18 Mayıs 2022 - 18:17
Reklam

Türkiye’yi uluslararası organizasyonlarda başarıyla temsil eden spor kulüplerinin elde ettikleri şampiyonlukları anıtlaştırmayı geleneksel hale getiren Bahçelievler Belediyesi, bu kez de Anadolu Efes’in 2020-2021 sezonunda kazandığı EuroLeague Şampiyonluğu’nu, yaptırdığı bir anıtla ölümsüzleştirdi. 

Deli Hüseyin Paşa Caddesi’ndeki Bahçelievler Koraç Kupası Meydanı’nda yükselen şampiyonluk heykelinin açılış törenine; Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Bahçelievler İlçe Kaymakamı İlker Arıkan, Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır, AK Parti Bahçelievler İlçe Başkanı Fatih Tuna, Anadolu Efes Spor Kulübü Başkanı Tuncay Özilhan, Kulüp Baş Antrenörü Ergin Ataman, Gençlik Hizmetleri Spor İlçe Müdürü Mustafa Yılmaz Ordu ve oyuncuların yanı sıra kulüp yöneticileri ve taraftarlar katıldı.

KASAPOĞLU: “TÜRK BASKETBOLU AÇISINDAN YENİ BİR İTİCİ GÜÇ”
Sporda sembol başarıların, gelecek nesillerin o branşa gönül vermesi açısından çok önemli olduğunu belirten T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Anadolu Efes’in 1996 yılında kazandığı Koraç Kupası, basketbolumuzda gelen tarihi başarıların da itici gücü olmuştu. 2001 yılındaki Avrupa, 2010 yılındaki Dünya ikincilikleri, ‘12 Dev Adam’ın yarattığı coşkunun fitilini Koraç Kupası zaferi ateşlemişti. Bugün burada toplanmamıza vesile olan EuroLeague şampiyonluğunun da Türk basketbolu açısından yeni bir itici güç olacağına inancım sonsuz. Türkiye'de basketbolun popülaritesi ile milli takım başarısı arasında her zaman doğru orantı olmuştur. Eminim Ergin Hocamızın döneminde milli takımımızla da önemli başarılara imza atacağız."

BAHADIR: “BU BAŞARIYI ANITLAŞTIRMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ”
Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır, EuroLeague'de şampiyon olan Anadolu Efes'in kupasını, spor denilince ilk akla gelen ilçe olan Bahçelievler'de anıtlaştırmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Dr. Hakan Bahadır sözlerine şöyle devam etti: “Bugün tarihi bir gün. Bu tarihi günü bizzat yazan kahramanlarımızla beraber olmak ve bu anı paylaşmak benim için gerçekten gurur verici. Türk basketbolunun güzide takımı, övünç kaynağımız, bayrağımızı uluslararası platformda gururla dalgalandıran Anadolu Efes’i EuroLeague şampiyonluğundan ötürü tebrik ediyor; Sayın Tuncay Özilhan başta olmak üzere, Baş Antrenörümüz Ergin Ataman ve sahada devleşen sporcularımızı yürekten kutluyorum."

ÖZİLHAN: “BU ÖLÜMSÜZ ANITI TARAFTARLARIMIZA İTHAF EDİYORUZ”
Anadolu Efes Spor Kulübü Başkanı Tuncay Özilhan, 45 yıldan fazladır Türk basketbolunun gelişimine öncülük ederken, uluslararası alanda da Türkiye'yi başarı ile temsil ettiklerini dile getirdi. Özilhan konuşmasında, "Türk basketbolunun en çok kupa kazanan takımı olarak, 1996 yılında takımlar bazında ülkemizin ilk Avrupa kupası olan Koraç Kupası’nı alarak başlayan uluslararası başarı yolculuğumuz, 2020 – 2021 sezonunda Avrupa basketbolunun en üst düzey organizasyonunda şampiyon olmamızla zirveye ulaştı. Bugün, Bahçelievler Belediye Başkanımız Sayın Dr. Hakan Bahadır’ın girişimiyle hazırlanan bir anıtla EuroLeague Şampiyonluğumuz ölümsüzleşiyor. Bu vesileyle öncelikle açılış törenimize teşrifiyle bizi onurlandıran Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na şükranlarımı sunuyorum. Bahçelievler Belediye Başkanımız Dr. Hakan Bahadır’a, Bahçelievler Belediyesi’ne, bu muhteşem eseri yaratan Heykeltraş ve Y. Mimar Pınar Öktem Doğan’a teşekkür ediyorum. Anadolu Efes olarak bu başarıya imza atmamızda emeği geçen Yönetim Kurulu üyelerimizi, kulüp yöneticilerimizi, antrenörlerimizi ve oyuncularımızı bir kez daha tebrik ediyorum. Avrupa şampiyonluğumuzu taçlandıran bu ölümsüz anıtı, her koşulda yanımızda olan ve sonsuz destek veren değerli taraftarlarımıza ithaf ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Anıtın hikâyesi: Avrupa destanının görsel bir ifadesi
Bahçelievler Belediyesi’nin yaptırdığı, dünyaca ünlü büyük heykel ustası Tankut Öktem'in atölyesinde, kızı Heykeltraş ve Y. Mimar Pınar Öktem Doğan tarafından hazırlanan anıt; büyük bir emeğinin sonunda aldığı büyük galibiyetin zaferini taraftarlarıyla birlikte efsaneye dönüştüren bir devin tarihe yazdığı destanının görseli olarak tanımlanıyor. İstanbul’da Bahçelievler’deki yerinde yükselen bu eser ile Anadolu Efes’in başarı yolculuğu yeni efsanelere dönüşmek üzere geleceğe bırakılıyor.

Bahçelievler’de daha önce yaptırılan anıtlar arasında Anadolu Efes'in 1996'da kazandığı Koraç Kupası, Galatasaray 'ın 2000 yılında kazandığı UEFA Kupası, Beşiktaş'ın 2012'de Avrupa'da kazandığı FIBA EuroChallenge Kupası, Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı'nın 2016-2017 sezonunda kazandığı Turkish Airlines EuroLeague Kupası yer alıyor.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum