Reklam
  • Reklam
'Evet' e uyum zamanı...
YUSUF ALİ GÜNDOĞAR

YUSUF ALİ GÜNDOĞAR

Toplumsal

'Evet' e uyum zamanı...

25 Mayıs 2017 - 22:04

Ülkemizin geleceğinde olumlu yönde büyük önem taşıyacak olan Anayasa değişikliği Referandumu halkımız tarafından onaylanarak yürürlüğe girmiştir.

18 Madde olarak halkın onayını alan Referandumda şimdilik üç madde yürürlüğe girecektir. Bunlardan biri olan Hakimler ve Savcılar Kurulunun yeni şekliyle üyelerinin belirlenmesi işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. 

Diğer madde ise Referandum ile yapılan değişikliklerin uygulamasına yönelik uyum yasalarının çıkarılmasıdır. TBMM’nin Anayasa değişikliğinde yer aldığı şekliyle Altı Ay içerisinde bu uyum yasalarını çıkarma zorunluluğu bulunmaktadır. Referandum sonrası mecliste üyelikleri bulunan siyasi partilerin tavır ve davranışlarına bakacak olursak Referandum öncesinden farklı olmadığını görebiliriz. Bu da uyum yasalarıyla ilgili meclis görüşmeleri ve oylamalarının muhalefet tarafından engellenmeye çalışılacağını göstermektedir.

TBMM’nin yaz tatili için ara vermeden çok acil olarak bu yasaları görüşmeye başlaması gerekmektedir. Ak Parti ile MHP’nin referandum maddeleri üzerinde anlaşmaya vardıkları metinlerle ilgili uyum yasaları için de ortak görüşler oluşturuldu ise Yasa değişikliklerin hızlı bir şekilde meclise sunulabilmesi imkanını doğacaktır. Aksi takdirde zaman açısından sıkıntı yaşanması ihtimali yüksektir.

Üçüncü olarak hemen yürürlüğe girmiş olan Partili Cumhurbaşkanlığı ile ilgili olarak AK Parti olağan üstü genel kurul kararı aldı. Bu kongrede Sayın Cumhurbaşkanımızı Ak Parti’nin genel başkanı seçerek partili Cumhurbaşkanlığı dönemini başlatmış oluyor.

Değişikliklerin temel esasını oluşturan Ülkemizin yönetim sistemindeki değişiklikleri kapsayan diğer maddeler 2019 yılında birlikte yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri ile uygulamaya girecektir. Eğer ihtiyaç duyulursa Referandum maddelerinde yer verildiği üzere Meclis kararıyla bu seçimler birlikte yapılmak kaydıyla öne alınabilecektir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar