Reklam
  • Reklam
Yeni kira geliri beyan şekli
SEYFULLAH ATÇI

SEYFULLAH ATÇI

Toplum

Yeni kira geliri beyan şekli

15 Mart 2012 - 13:20

Bilindiği üzere, gayrimenkul kiralarına ilişkin beyannameler1 Mart ile 25 Mart arasında vergi dairelerine verilmekte olup, tahakkuk eden vergiler de Mart ve Temmuz aylarında 2 eşit taksitte ödenmektedir.

Gelir İdaresi bu yıldan geçerli, olmak üzere “Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi” getirmiş bulunmaktadır.

Buna göre, Gelir İdaresi tarafından elektronik ortamda önceden hazırlanmış kira beyanname sistemiyle, kira geliri elde edenler bildirimlerini bu sistemle verebilecekleri gibi, eski sistemle de verebileceklerdir.

Yeni getirilen uygulamaya göre Gelir İdaresi tarafından önceden hazırlanan beyannamelere www.gib.gov.trsayfasından ulaşılabilmekte olup, sistem 2 şekilde kullanılabilmektedir.

1. Herhangi bir vergi dairesine müracaat ederek, alınacak bireysel şifre ile beyan verilebilecek.

2. Gelir İdaresinin yukarıda belirtilen web sayfasında bulunan güvenlik sorularını cevaplayarak beyan verilebilecek.

Gelir İdaresi tarafından “Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi” içeriğinde herhangi bir yanlışlık varsa, mükellef sistemde doğru bilgileri girebilmekte ve bu bilgiler kabul görmektedir.

Bu uygulama kapsamında sistem üzerinde gerekli bilgiler doldurulduktan sonra, beyannameyi onaylamak ve sistemden tahakkuk almak yeterlidir, ayrıca vergi dairesine gitmeye gerek yoktur.

Öte yandan, kira geliri dışında, ticari, zirai veya serbest meslek kazancı ile menkul sermaye iradı gibi gelir elde edenler bu sistemden faydalanamayacaklardır.

Son Yazılar