Reklam
  • Reklam
Paylaşım
SEYFULLAH ATÇI

SEYFULLAH ATÇI

Toplum

Paylaşım

02 Temmuz 2011 - 14:07

Bilindiği üzere ülkemizdeki (Türk İstatistik Kurumu verilerine göre) insanlarımızın %12 kadarı engellidir. Bu oranı ülke nüfusu ile çarptığımızda karşımıza 9.000.000 civarında bir sayı çıkmaktadır. Bu küçümsenecek veya ihmal edilebilecek bir sayı değildir, bugün bu sayı, Avrupa’da birçok ülkenin nüfusundan bile fazladır.

İstatistik ürkütücü büyüklükte olunca, sorunlar da doğal olarak birlikte büyümektedir. Bu sorun, bugün ülkemizdeki en önemli sorunlardan biri olarak kabul edilen “istihdam açığı” kadar büyük olmakla birlikte, ülkemizin sorunları arasında kayda değmeyecek derecede arka sıralarda yerini almaktadır.

Hiç mi ilgi gösterilmemektedir? Hayır, başta TBMM ve belediyeler olmak üzere, kamu kurumları, özel sektör ve toplumun tüm kesimleri ilgi göstermektedir, hatta bazen gösterilen ilgi abartılmaktadır, ancak bu durumun mevcut sorunlar için, yeterli ve kararlı bir oranda olmadığı aşikârdır.

İşte bu noktada Türkiye Sakatlar Derneği, engelli insanlarımızın sorunlarını dile getirmeye, ihtiyaçlarını kendi imkânları ölçüsünde karşılamaya, başta sağlık olmak üzere, hukuki ve mali haklarını takip etmeye ve çeşitli aktivitelerle, sevgi içinde bu konuları paylaşmaya çalışmaktadır.

Makalenin başlığı “Paylaşım” sözcüğüne gelince, evrensel değerler açısından baktığımızda maalesef, Paylaşım anlayışından uzak kaldığımızı görürüz. Bugün ülkemizde Paylaşım sanki sosyal bir fobi olmuş. Paylaşım sözcüğü herkeste bir korku, tedirginlik ve çekingenlik hissi uyandırıyor. Sanki paramızı, malımızı, kazandığımız ne varsa paylaşılacakmış gibi geliyor insanlara. Özetle günümüzde paylaşımdan, paylaşmaktan korkulmaktadır.

Oysa (istisnalar hariç) hayat paylaşımdan ibarettir. Klasik deyimle “Mutluluklar Paylaşıldıkça artar, Üzüntüler Paylaşıldıkça azalır.” Paylaşım, insana huzur ve mutluluk verir. Doğa bile Paylaşım üzerine kurulmuştur. Toprak bize sebze meyve vererek paylaşır, evimizdeki çiçek güzel kokusunu bizimle paylaşır, ağaçlar oksijenini, kuşlar seslerini, inekler sütlerini, saymakla bitecek gibi, lafla anlatılacak gibi değil. Paylaşım, karşılıksız, çıkarsız, korkmadan, üşenmeden, gönülden, sevgiyle ve değer yaratarak olduğunda gerçek Paylaşım olur, hayat verir.

Herkese, “Yaşamın sevgi, sevginin Paylaşım olduğu ve ürettikleriyle gurur duyacağı Paylaşımlar” dilerim.

Paylaşmaktan korkmayın, paylaşmaktan korkmayı kabullenmek bile bir cesarettir.

Son Yazılar