Reklam
  • Reklam
Paylaşım - 2
SEYFULLAH ATÇI

SEYFULLAH ATÇI

Toplum

Paylaşım - 2

28 Ağustos 2011 - 16:02

Paylaşım başlıklı bundan önceki makalemde, “Paylaşım” sözcüğünü evrensel değerler açısından ele almış, günümüzde Paylaşım anlayışından uzak kalındığını paylaşmış ve Paylaşım sözcüğünün herkeste bir korku, tedirginlik ve çekingenlik hissi uyandırdığını belirterek doğanın bile Paylaşım üzerine kurulduğundan söz etmiştim. Paylaşımla ilgili güzellikler gerçekten saymakla bitecek gibi değil, ancak bunun karşılıksız, çıkarsız, korkmadan, üşenmeden, gönülden, sevgiyle ve değer yaratarak olduğunda gerçek Paylaşım olur, hayat verir.

Gelelim “Paylaşım – 2” başlıklı duruma. İçinde bulunduğumuz mübarek Ramazan ayı, İslam âlemi için kutsal olduğu kadar, diğer dinler tarafından da Ramazan ayının özelliği ve güzelliği kabul edilmektedir. Buradaki en büyük güzellik, Ramazan ayının bir inanç ve İslam’ın 5 farzından birisi olmasının yanında Paylaşım ayı olmasıdır. Nitekim Peygamber efendimiz (sav) Ramazan ayında bol bol hayır ve hasenatta bulunur ve bunu tüm İslam âlemine bunun faydalarını aktarırdı. Bu anlamlı örnek bizlere Paylaşımın önemini net bir şekilde bir daha göstermektedir.

Öte yandan, yine dinimizin farzlarından olan Zekât hususu da çok güzel bir Paylaşım örneğidir. Dinimiz Zekâtla ilgili olarak, (Zenginlik sınırı (80) gramı geçen altınla, bunun tutarı olan sekiz bin liradan başlamaktadır) İhtiyaç fazlası sekiz bin lirası bulunan kimse, zekât verme mutluluğunu yaşayacak imkâna sahip kimse olarak tanımlamıştır.

Dinimizin ve Zekât vermenin bir diğer özelliği ise, zekât veren kimsenin bunu açıkça belirtmemesi ve kimseye söylememesidir. Zekât verenin niyetini Rabbimizin bilmesi yeterlidir, hatta zekât alan kimsenin bile kimden zekât aldığını bilmesine bile gerek yoktur.

Konuya ülke rejimleri açısından baktığımızda, bir ülkede yaşayan insanlara hizmet etmek, onların yaşam ihtiyaçlarını karşılamak, istihdam etmek, sağlık hizmetleri sağlamak, saymakla bitmeyecek kadar hizmet sunmak ve insanca yaşanılabilecek bir ortam sağlayabilmek için, ülke yönetimleri geliri olan kişilerden vergi toplar ve bunu yukarıda sayılan hususlarda harcamak üzere tekrar insanlarına sunar. Kısaca son yılların moda deyimi olan “Kazan, Kazan” yaklaşımının daha kutsal ve anlamlısı olan “Paylaşım, Paylaşım” yaklaşımı olgusunu görürüz.

Özetleyecek olursak; Geliri olanlar vergi vererek, devletler vatandaşlarına hizmet vererek, zenginler zekât vererek, güçlüler güçsüzlere el uzatarak, saymakla bitmeyecek Paylaşım örneği gösterirler.

En önemlisi ve kutsal olanı ise gönülden ve sevgiyle yapılan Paylaşımlardır.

Son günlerini yaşadığımız mübarek Ramazan ayının en büyük özelliği olan Paylaşım mesajını herkesin iyi algılamasını ve bunu değerlendirerek keyfini çıkarmasını dilerim.

Sağlık, huzur, barış ve sevgi dolu nice Ramazan Bayramı yaşanması dileklerimle.

Son Yazılar