Reklam
  • Reklam
20. Yılında Opet
SEYFULLAH ATÇI

SEYFULLAH ATÇI

Toplum

20. Yılında Opet

16 Haziran 2012 - 12:03

Türkiye’nin ekonomik kalkınmasında en önemli yeri teşkil eden, enerji kaynakları içerisinde petrol, günümüzde yerini ve önemini korumakta ve gelecekte de bunu sürdüreceği düşünülmektedir. Bunun yanında dünya nüfusunun sürekli artması ve teknolojinin gelişimi ile birlikte enerji tüketiminin de artışı, petrol sektörünün sürekli dinamik kalmasını sağlamaktadır.

İşte OPET, bu kadar önemli sektöre son 20 yılda girmiş ve ismini altın harflerle yazdırmıştır. 22 Mayıs 1992 günü Sn. Fikret Öztürk yaklaşık 12 yıl yürüttüğü akaryakıt ve madeni yağ toptan ve perakende ticaretini bu defa Akaryakıt Dağıtım Şirketi olarak sürdürmeye karar verir ve OPET’i kurar.

O zamanlar ülkemizde Akaryakıt Dağıtım işi ile uğraşan; devlet eliyle işletilen PO, birkaç tane yabancı menşeli dağıtım şirketi (Shell, BP, Türk Petrol, Mobil) ve TABAŞ vardı.

OPET’in kuruluşu, %100 Türk sermayeli ve özel sektör girişimi olarak bir ilkti. Sektör otoritelerince şaşkınlıkla karşılanan ve başarılı olamayacağı beklenen OPET, daha sonra hem sektörün özel girişimcilik anlamında önünü açmış hem de beklenmeyen derecede başarılar elde ederek, sektörün öncüleri arasında yerini almıştır.

KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK

Tabii olay kuruluş ve sonraki süreçte, kamuoyu tarafında sadece bir Dağıtım şirketi olarak görülmekte ve çok ta önemsenmemektedir. Ancak OPET’in yönetiminde Sn. Fikret ÖZTÜRK’ün yanında en az onun kadar başarılı ve vizyon sahibi bir kişi daha vardır, Sn. Fikret ÖZTÜRK’ün eşi Sn. Nurten ÖZTÜRK.

Süreç içinde Sn. Nurten ÖZTÜRK, başta “Temiz Tuvalet Projesi olmak üzere, Yeşil Yol, Örnek Köy, Tarihe Saygı” gibi her biri birinden değerli, her biri ülkeye katma değer katan çok önemli ve ses getiren Sosyal Sorumluluk projelerine tıpkı OPET gibi altın harflerle ismini yazdırır.

Bunun yanında OPET tarafından ülkemize kazandırılan birçok Anadolu Lisesi, İlköğretim Okulları ve ülke genelinde yarattığı istihdam ile OPET bir dağıtım şirketi yanında, ülkesine ve insanına hizmet eden, gurur duyulacak bir kurum haline gelir.

KOÇ ORTAKLIĞI

2002 Yılına gelindiğinde OPET’in başarısı Koç Topluluğu tarafından fark edilir ve %50 ortaklı Koç Opet iştiraki doğar. Ülkemizin ticaret hayatı başta olmak üzere, teknoloji, bilim, sanat, eğitim ve sanayi gibi pek çok alanda katma değer sağlayan Koç Topluluğu işin içine girince; OPET’in doğal olarak büyüme ivmesi de artar.

Bir taraftan Öztürk ailesinin sektördeki büyük tecrübesi ve başarıları, bir taraftan Koç Topluluğu’nun birikimleri ve kurumsallığı, OPET’in bu günlere gelmesinde etkili olur.

Opet, sektörde yaptıkları ve ürettikleri ile yetinmez, havacılık yakıtları için, THY ile %50 ortaklığa giderek, THY OPET Havacılık A.Ş.’ni ve Madeni Yağlarda dünya devi Alman şirketi “Fuchs Petrolub AG” ile de %50 ortaklığa giderek, Opet Fuchs Madeni Yağ Sanayi ve Ticaret A.Ş. kurar.

Opet, bu girişimleri ile günümüzde sektörün ülkemizdeki akaryakıt satışları pay dağılımına göre PO’den sonra ülkenin 2. Büyük Akaryakıt Dağıtım Şirketi olmayı başarır.

Baktığımız zaman, hangi sektör olursa olsun, bu kadar kısa sürede bu kadar büyük başarıları yakalamanın o kadar kolay olmadığını ve emsallerinin de bulunmadığını görürüz.

Bu 20 yıllık süreçte OPET’in kendi sektöründeki başarısı kadar, kazandıklarını ülkesi ve insanı ile paylaşması, yani Kurumsal Sosyal Sorumlulukları ile bir o kadar anlamlı ve değerlidir.

Bu duygularla, herkese “ürettikleriyle gurur duyacağı bir yaşam” dilerim.

Son Yazılar