Reklam
  • Reklam
Sizce kurum markası sınav başarısının neresinde?
SAARA YILMAZ ÖZENÇ

SAARA YILMAZ ÖZENÇ

Memleket İsterim

Sizce kurum markası sınav başarısının neresinde?

20 Şubat 2017 - 12:19

SINAV, eğitim alanında ivmesi artan bir kurum. Diğer marka kurumlarla rekabeti canlı. Bazı şubeleri, kurucuları sayesinde diğer marka kurumları tek geçer. Eğitim sektörü demek ne acı; ama doğru ifade bu! Sektörde kalite, şube kurucuları ile de doğru orantılı.

Tüm marka dershanelerle çalıştım. Biliyorum ki; iyi bir yol gösterici olmadan sınav başarısı, şartları sağlayan öğrenci için bile imkansız gibi.. İyi bir yol gösterici olsanız bile, başarının yüzde yetmiş sorumlusu öğrencide istek ve azim yoksa; sonuç alınamıyor. İyi bir kurumda, iyi bir öğrenci ile başarıyı yakalayacak kişiler, öğretmenler.  Öğretmenler, öğrencileri doğru sorularla hazırlamadıkça bilginin çok bir önemi yok; çünkü sınırlı sürede, çokça soru yapabilmenin yolu, farklı soru tiplerini sınav öncesi çözmekten ve bunların benzerlerini bolca tekrarlamaktan geçer; iyi kaynak şart! 

Öğrenci, soruyu ilk kez sınavda görüyorsa; hata olasılığı artar; çünkü bu sınavlar şıktan eleyen dikkat ölçer sınavlar. Zorlanarak cevaplanan sorular,  yorgun zihne kolay sorularda hata yaptırır. Cepte dediğimiz soruların garantisi bile sıklıkla çözmekten geçer. Az bilmek, az tekrar, soruya yorum getirir, hata yaptırır. Öğrenmenin, bilgiyi saklamanın teknik yolları var. İnsan unutmasa çıldırır; gerekeni saklamalı. O zaman tekrarsız yüzde sekseni unutulan bilginin saklama yollarını öğrenmeli. Bütünsel, sorgulayarak dinleyen öğrenciler, kesintisiz öğrenebilmeleri için derse hazır gelmeliler. Çok kitap okuyun diyorlar; hiç açıklama yapmıyorlar. Anlama yeteneğiniz gelişsin diye; çalışma sürenizi etkili uzatabilin diye, dikkat eşiğiniz yükselsin diye, daha fazla sözcük dağarcığınız olsun diye ve bilgiyi kendi cümlelerinize dökebilin diye kitap okuyorsunuz. 

Bu kadar şeyi şunun için yazdım!
Sizce, kurum markası bunca yazdıklarımın neresinde? Yönetim anlayışı ve döküman kalitesinde. Belki öğrenme tekniklerinde; ama inanın sayfalarca tanıtım yazısı döksem ya da şubede sizi bu konuda bilgilendirsem, Bu hizmetlerin maliyetinin altından kalkamaz, pazarlığa başlarsınız. Pazarlık, bu şartları bilin ama size bu hizmetleri sağlamamız için para ödeyin diyen kurumlar karşınıza çıkarır. Kompleks düşünmek gerek. "Yükümüze rağmen yürürüz." diyen yürekler istiyoruz. Siz neden öğrenemediğinizi, hangi dersin nasıl öğrenildiğini, insanların öğrenme modellerini bilin; ama size ayrıcalıklı tüm bu imkanları sağlayan kişiye özel eğitimi veren kurumun henüz olmadığını; ama reklamını böyle yaptığını da bilin. Hayal edilen, arzulanan ve maliyetli eğitim modelleri henüz tam anlamıyla uygulanamıyor. Aileleri bilgilendiririz; " Vay Aydın Bey'in kızı çok mu imkanı vardı başardı." diyemesinler diye... Onlara öğrenmenin tıpkı parmak izi gibi kişisel olduğunu; analitiklerin, bütünsellerin, işitsellerin, kinestetiklerin, farklı öğretim modelleriyle öğrendiğini; bizim ülkemizde analitiklere göre eğitim öğretim uygulandığını anlatırız. Analitikler, şanslı bu ülkede; ama bütünsellerin özellikleri nedeniyle hayat başarısı, iş başarısı yüksek; bilin. 

Neden bazılarına göre daha az öğrendiğinizi bilirseniz, sizi çalışmaktan alıkoyan ya da öğrenmenizin önünde ki nedenleri de elersiniz. Bu konularda şubede sizlere, ailelerinize çok şey anlatabilirim. Nedenlerini bilirseniz, gereklerini sağlarsınız. Amacımız, elmadan armutu yaratmak değil; amacımız, elmaların ve armutların en kaliteli olanlarını yetiştirmek. 

Kalite Ödüllü Sınav Bağcılar Kurs Etütte sınav başarısını yükseltmenin yollarını yüz yüze konuşabiliriz. 25-26 Şubatta yapacağımız Ödüllü Düzey Belirleme Sınavımız için sizleri şubemize bekleriz. Şimdi SINAV ZAMANI!

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar