Reklam
  • Reklam
SINAVA MERHABA..!
  • Reklam
  • Reklam
SAARA YILMAZ ÖZENÇ

SAARA YILMAZ ÖZENÇ

Memleket İsterim

SINAVA MERHABA..!

02 Mayıs 2017 - 10:56

"Yol yürüyüş öğretir... " Gülten Akın'ın çok sevdiğim sözü... Seçimlerimiz bizi anlatır. Doğru zamanlarda doğru seçimler yapmak; doğru insanlarla karşılaştığımızda, doğru kararlar almak çok önemli! "Başarı tesadüf değildir." Yürümekten vazgeçmeyin; umut edin; hayal kurun. Hayalleriniz, umudunuzu beslesin; adımlarınıza güç katsın. İnancınızı besleyin. Her bir başarı, sizin kalbinizin atış hızı ile ilgili. 

Sevgili gençler! 
Hiçbir zaman geç değildir. Çalışmak da zevkleriniz gibi alışkanlık edinmeyi ister. Başlangıç çizginiz, dün ne ise; bugün de o. Sadece karar vereceksiniz. Düşeceksiniz, kalkacaksınız; ama yürümeye devam... Sonuca ulaşmak, yeni bir başlangıç olacak sadece... O zaman bir son gibi hedef belirlemeniz niye? Çalışmaktan keyif alan yetişkinler olmayı öğrenirseniz hiç yorulmayacaksınız. O zaman bir süreklilik içinde stressiz, kaygısız, başarmaya aday olacaksınız.  

Sevgili ebeveynler!
Çocuklarınıza yürüdükleri yolda eşlik edin. Bazen önlerinde, bazen arkalarında yer alacaksınız; ancak siz onların geçtikleri bazı yollardan geçtiniz. Onları anlamaya çalışın. Bazı yollardan da hiç geçmediniz; bu kez öğrenin; o yollar zorlu; o yollarda korunmasız ve savunmasız kalmamaları sizlerin ellerinizde. 11 yaşına kadar alışkanlıklarını oluşturdular. Çalışmayı sevmemek onların suçu değil; sorumluluk paylaşın. Tıpkı parmak izi gibi öğrenmenin de kişiye özgü şekilleri var. Sistem mağduru çocuklarınızı suçlamak yerine bilgi edinin. Lütfen! Aklın yolu bir; ama öğrenmenin yolları var. 

Sevgili Öğretmenler! 
Yolda gördüklerinizle aydınlığınız artacak. Yürüyenler, sizinle aydınlanacak. Belki sokak lambaları gibi hep yollarda, hep aydınlık, hep kimliksiz, gelen geçenin aydınlandığı halinizle varlık göstereceksiniz. Yaşayarak öğreten sistemin ödevleri, sonuç odaklı sistemin gerekleri ile örtüşmüyor. İpte cambazlık gibi sizin ki... Sistemin aynası olun; hep vakıf, hep yetkin, hep yenilenen... 

Kalite tesadüf değildir! 
Sınav odaklı sisteme uygun adımlar atılmıyor. "Hayat koşu yolu değil; çocuklar yarış atı değil" dedik, umutlandık... Ancak özel okullar çoğaldı, temel liselere dönüşüldü, dershaneler isim değiştirerek döndü. Temel liseler, 2019'da anadolu liselerine dönüşecek; sınav kalkmadı. Öyleyse çocuklarımızı en geç 11. sınıfta " Kurs" ile tanıştıralım. Öğrencilerin ezbere dayalı sistemde her bir soru kalıbına hakimiyeti, zekadan çok sıklıkla tekrar istiyor. Bu tekrarlar, doğru sorularla hazırlayan kurslarda etkili yapılıyor. Ödediğiniz her kuruşu eğitime dönüştüren kurumları tercih edin.  Sizce kurum markası, sınav başarısının neresinde? Pazarlığınız, eğitime dair olsun. Zamanın kaybettireceği şeyleri; servet dökseniz kazanamazsınız. Maalesef merdiveni dayadığınız duvarın doğruluğunu ancak sınav sonuçlarını öğrendiğiniz gün test ediyorsunuz. Ben SINAV KURS ve ETÜDE evet dedim. Siz?
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar