Neden özel okul? Neden sınav?..
Reklam
Reklam
SAARA YILMAZ ÖZENÇ

SAARA YILMAZ ÖZENÇ

Memleket İsterim

Neden özel okul? Neden sınav?..

30 Aralık 2017 - 23:47

Günümüzün ileri düzeyli ülkelerinin eğitim kriterleri; communication, criticism, creativity; yani iletişim, eleştiri, yaratıcılık... Öğrencinin, öğrendiklerini kalıcılaştırmasının yolu; öğrendiklerinin üzerinde düşünmek ve öğrendiklerini uygulamaktan geçer. “Öğrenci, okulunu seviyor mu; okulun fiziki yapısı nasıl; okul sizler için ne ifade ediyor; çocuğunuz akademik kariyeri mi; yoksa yeteneklerini mi geliştirmeli?” kritik etmek gerek. Yine öğrenciye kendini özgüvenli hissettirmesi açısından binanın fiziki yapısı iki şekilde önem arzedebilir. Modern, yüzme havuzlu, sosyal imkanları geniş, konuşturan dil eğitimi veren, çocuğun yaşam standartını artıran, bilimin yanısıra sanat üreteni olabileceği şekilde donanımlı, ekolojik alanları ile çevre bilincini kazandıran bir okul ya da tarih kokan, geçmiş kokan taş yapısı ile çocuğun hayatına ilham katan bir okul... Hangisi? 
      
Gençler bir yıl hazırlığı olan bir okul ile hayata geç mi atılsın; yoksa özel bir okulda iyi bir dil eğitimi ile yurt dışı eğitim şansını yıl kaybetmeden mi yakalasın? Seçici, içinde bulunduğu ortamı iyi kritik eden çocuklar için, gideceği okul sadece puana bakılarak değil; tüm yönleri ile değerlendirilmeli. Bakmayı bilmiyorsanız netice de Robertte okuyup; Bezm-i Aleme , Nişantaşı'na kadar uzanır yolculuğunuz. 
      
Değişim hızına yetişmekte zorlandığımız çağda, beceri ve başarının hatırının sayılması, nokta atışlarda gizli; bizler gecikerek yolumuzu bulduk. Sanat ve fikir üreteni olacak çocuklarınız için çok donanımlı özel okullar var. Bir de sadece yüksek puanlı, hiçbir sosyal eklentisi olmayan, çocukların yıllarını ufacık binalara hapseden mezar okullar var... Tercih sizin... Evet başarı var; ama bu okullar, günümüz  kriterleri ile tanışmamış okullar; üstelik sosyal ortamlarda kendini ifade edemeyen nesiller yetiştiriyor. Başarı, akademik kariyerin yetenekle desteklendiği yerlerde mümkün; aksi halde kuru gürültüye pabuç bırakıyoruz; bilesiniz..! Bilmem kaç puanla, bilmem nereye çocuklarımızı yerleştirebildik... Ya sonra... Soru seviyelerinin düşürülmesi yüksek puan; yüksek yüzdelik dilimi getirdi. Sermayeye  aldanmadan; ama yok saymadan; eskidenle başlayan cümlelerin üzerinde daha çok düşünelim.

 Aidiyet duygusu hissetmek önemli.  Okul zincirse özeli nerede kaldı demiş biri. Bende diyorum ki; çocuklar, aidiyet duygusunu hissedeceği bir marka ile ömür boyu bağını sürdürür; bütünün içinde  kendi kalabalığını yaşar; zincirin nitelikli ve güçlü halkası olması; marka değerine hakim; ancak eğitime adanmış nitelikli gönüllerle mümkün. Bir de marka sahiplerinin gelişmeye müsait temsilcilerini  desteklemeleri ile... 
        
Entellektüel olmak; bütünün içinde yıldız gibi parlatır insanı. İşinde en iyi olmanın belki en doğru yoludur. Bilim insanı değilseniz; farkedilmek üzere kuruludur hayat. Düşünün işinizde en iyisiniz; ama hayatın renklerini kuşanıp; herhangi bir sosyal ortamda, belki bir spor dalı ile; belki bir enstrüman ile enlerinizin dışında şaşırtan bir kimliğiniz daha var; hayat sadece iş değil ki... Çok paranızı kullanacağınızda da; hiç paranız yokken de tüm şatafatınız; yeteneğiniz olabilir. Sosyal alanlarla vakit kaybetmeden molalar verilebilir. Kişisel gelişim odaklı, alanında uzman öğretmenlerle, esnek müfredat ile standarta uygun mevcutlu sınıflarda ders işlemek özel okullarda mümkün. Bireysel önem ile toplumsal ilgi dengesi özel okullarda kuruluyor. Veli ile okul arasında memnuniyete bağlı Akid var ve her iki taraf da bu konuda hassas.

Yayın kuruluşu SINAV, 27 yıllık birikimini GÜNEŞLİ SINAV KOLEJDE öğrencilerle paylaşacak.  “Side To Side” Konuşulan ve Konuşturan  İngilizce Programı ile Avrupa Dil Pasaportu kriterlerine uygun dil eğitimini vererek gençlerin yurtdışı  eğitimlerine destek verebilecek. HAKKANİYET ilkesi ile, öğrencilerine kendilerini değersiz hissettirmeden; öğrenme hız ve çabalarını gözeterek sınıflarını oluşturacak. Kendini disipline edemeyen öğrencilerini, TAKİP sistemi ile disipline edecek. Tam konsept bir okul olarak eğitim öğretime hazırlanan okulda buz pateni, yüzme havuzu, resim ve müzik atölyesi, labaratuvar, ekolojik alanlar olacak. Gençleri, yetenekleri doğrultusunda sanatın ve sporun dalları ile tanıştırırken; akademik kariyerlerini ülke gerçekleri doğrultusunda artıracak. Sınav Eğitim Kurumları, sınav kazandırma oranı ile Türkiye birincisi... Yine, Uluslararası problemleri çözme programı konusunda ABD’ de 47 ülke içinde SINAV OKULLARI aldığı birincilİkle bayrağımızı dalgalandırdı, marşımızı dinletti. SINAV’da  olmak için nedenimiz bol. Ben GÜNEŞLİ SINAV KOLEJ dedim; ya SİZ..?
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum