GÜNEŞLİ SINAVA VAR MISINIZ?
Reklam
Reklam
SAARA YILMAZ ÖZENÇ

SAARA YILMAZ ÖZENÇ

Memleket İsterim

GÜNEŞLİ SINAVA VAR MISINIZ?

08 Mayıs 2018 - 11:28 - Güncelleme: 09 Mayıs 2018 - 16:37

“Yol yürüyüş öğretir... " Gülten Akın'ın çok sevdiğim sözü... Seçimlerimiz bizi anlatır.
Sınav odaklı sistemde "Hayat koşu yolu değil; çocuklar yarış atı değil" dedik; ama koşan bir neslin, yalnız çocuklarına kendilerini gerçekleştirebilecekleri imkanları veremedik. Dil öğrenmek, enstrüman çalmak, sporcu olmak, bilim insanı olmak, doğru zamanda doğru yerlerde başlangıç gerektirir.
 
Sevgili öğrenciler! 
Çalışmak alışkanlığınız olsun; okumak hobi değil; ihtiyacınız olsun. Bilgi, genetik miras değil yazık ki… Zeka da bilgisiz bir ayrıcalık değil. Etkili çalışmak istiyorsanız öğrenme sitilinizi bilin. Görseller, altını çizerek, not alarak, şema ve resime dönüştürerek öğrenirler. Video desteği ile, sessiz, düzenli ortamda çalışmalıdırlar. İşitseller, daha çok konuşarak, tartışarak, sesli tekrarlarla öğrenirler; sınıfta son derece aktiftirler. Kinestetikler, oldukça hareketli ve dağınıktırlar. Yerinde deneyimleyerek öğrenirler. Bilin ki; sorular konuların meselasıdır; konuları genişletecek doğru soruları çözün ki; bilgi kalıcılaşsın. Unutmayın! Karne sonuç değil; değerlendirilecek bir fırsattır. Mazeretler ise; bu fırsatı değerlendirememektir.


Sevgili ebeveynler!
Çocuklarınıza yürüdükleri yolda eşlik edin. 11 yaşına kadar alışkanlıklarını oluşturdular. Çalışmayı sevmemek onların suçu değil; sorumluluk paylaşın. Artık kariyer planlaması ile tanışmalısınız. Çocuklarınızın kişisel eğilimlerini belirlemek için geç kalmayın!

Sevgili Öğretmenler! 
Bütünseller neden ve ana fikre takıldıklarından, otoriteye yatkın analitikler kadar, sizin önerilerinizi uygulayamayabiliyorlar. Öğrencilerinize okumalarını önerirken; anafikri hızlı belirleyebileceklerini, yorum muhakeme yeteneklerini artırabileceklerini ve bilgiyi kendi cümleleri ile tekrarladığında o bilginin kalıcılaşmasını sağlayabileceklerini öncelikle anlatın. Öğretmenim! Belki sokak lambaları gibi hep yollarda, hep aydınlık hep kimliksiz, gelen geçenin aydınlandığı halinizle varlık göstereceksiniz. Sistemin aynası olun; hep vakıf, hep yetkin, hep yenilenen... 


Şimdi SINAV ZAMANI! 
Değişen sisteme yayınlarıyla en hızlı entegre olabilen SINAV AİLESİ adına, sizlere GÜNEŞLİ SINAVDA danışmanlık yapacağız. Belirsizlik ve değişkenlerin öğrencilerde yarattığı kaygı ve stres konusunda kendi farkındalıklarımızı değerlendireceğiz. TÖDEV dergilerimizle öğrencilerinizin çalışmalarını nasıl disipline edeceğimizi ve onlara TAKİP ve SORUMLULUK kazandıracağımızı konuşacağız. HAKKANİYET ve EMPATİ ilkemizi henüz kayıt aşamasında farkedeceksiniz. Atasına, ecdadına, değerlerine sahip çıkan bireyler yetiştirmenin önemine vakıfız. Ülkemizde donanımlı, entelektüel bir eğitim süreci kadar; odaklandığımız yerin neden yine de sınav olduğunu, akademik başarıyı hangi nedenlerle hedeflediğimizi konuşacağız. Değişime karşı Donkişot misali savaşmaktansa, rüzgarı arkamıza alıp sizlerle hız kazanacağız. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum