Bu kadar çalışmak…
Orhan Mert

Orhan Mert

Okur-Gezer

Bu kadar çalışmak…

12 Haziran 2020 - 11:26 - Güncelleme: 12 Haziran 2020 - 12:51

Antik Yunan'da sadece köleler çalışırdı. Halkın büyük çoğunluğu sanatla veya felsefe ile uğraşırdı. Büyük zanaatkârlar ve fikir adamları en çok bu dönemde ortaya çıkmıştır. Birey kendine zaman ayırdığında daha üretken, yaratıcı ve mutlu olurken, günümüzde çalışma saatleri uzunluğundan insanlar sevdiklerine, yapmak istedikleri uğraşlarına, en önemlisi kendine vakit ayıramıyor. Bu beraberinde psikolojik sorunlar ve buhranlarla birlikte iletişimi düşük kuşaklar ortaya çıkmasına sebebiyet veriyor. Kendini ifade edemeyen bireyler, böylelikle gelişip üretemediği için de seyahat etme özgürlüğü olan halinden memnun hür köleler haline geliyorlar. 

Kanun yapmada ve konforlu yaşamda bizden daha önde olan devletlerde gözlemlediğimiz kadarıyla; çalışma saatleri düşük olduğu için ülke insanları daha çeşitli sektörlerde boy göstermiş, yeni buluşlarla gelecek kuşaklar için sanayide ve sanatta güzel işlere imza atmışlardır. Bütün bunlar; doğası gereği de öyle olması istenen insanoğlunun kendine ve tabiata zaman ayrılması ile ortaya çıkan çalışma ve yaşama düzenidir. 

‘Savaş ve Barış’ın yazarı Lev Tolstoy'un da söylediği gibi; İnsanı iki şey mahveder: tembellik ve batıl inançlar. İki şey de düzeltir; çalışma ve akıl. Burada çalışma derken kastedilen; sabahtan başlayıp akşama kadar, kesintisiz haftanın 6 günü yapılan mesailer değil, insanın kendine, hayal dünyasına ayırmış olduğu geri dönüşü olmayan ‘ZAMAN’dır.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum