ARTIK DÖNME ZAMANI GELMEDİ Mİ?
Orhan Mert

Orhan Mert

Okur-Gezer

ARTIK DÖNME ZAMANI GELMEDİ Mİ?

18 Şubat 2021 - 17:41 - Güncelleme: 18 Şubat 2021 - 18:00

İçimde derin bir yolculuğa başladığımı hissediyorum. Çocukluğumdan beri o yolculuk her doğaya geldiğimde bana yeni bir şey gösteriyor, içime müthiş bir huzur doluyor. Bunu hissedip etrafımdakilere de anlatma heyecanıyla doluyorum açıkçası. Tabiatı o kadar çok seviyorum ki, ona o kadar sıkı bir bağım var ki; içimde, derinlerde, onun uyurken yani kış halini, onun uyanıkken yaz halini ve uykuya yatma hazırlığını bile gözlemlemek, onun üzerinde hareket etmek müthiş bir duygu.

Arkadaşlarım, dostlarım, çevremdeki insanlar diyor ki; ‘Hani böyle doğaya gidiyorsun, güzel yerler geziyorsun, gösteriyorsun, bir de ballandıra ballandıra anlatıyorsun ya, hayat sana güzel.’ Ya düşünüyorum da hayat size güzel değil mi? Benimle aranızda ne fark var ki? Anlamıyorum, anlayamıyorum. Açıkçası her şey o kadar basit ki, sadece karar verip sırtınıza güzel bir çanta alıp nereye gideceğinizi planlayıp ondan sonra doğaçlama olarak oraları gezeceksiniz. Bu zor bir şey değil, yasak da değil, kimse kimseyi engellemiyor da. Bu yaptığınız işle bağlantılı olabilir doğru ama insan kendine zaman ayıracak mutlaka bir şeyler çıkarmalı.

Tabiattaki değişikliği gözlemlemek müthiş ama farkına varamadığımız bir şey var, bunu hep söylüyorum; tabiat kendi halinde yaşamaya devam ederken bizler de kendi oluşturduğumuz kapalı mekanlarda yaşamımızı sözde devam ettiriyoruz. Aramızda cidden acayip bir mesafe oluşmaya başladı ve bu kopan mesafeyi bir şekilde kapatmaya çalışsak da kapatamıyoruz artık. Kimse bize; ‘Doğaya gidin’ demiyor! Çünkü; orada ticari bir unsur yok, ticaretle ilgili yapabileceğimiz bir şey de yok, orada para da harcayamıyoruz. Ama metropolde kendi oluşturduğumuz parklara bile gidemiyoruz, çocuklarımızı parka bile götüremiyoruz. Birisi bize bunu doğru bir yolla anlatmak durumunda. Doğayla aramızdaki ilişkiyi yeniden kurmalı ve bu hak ettiğimiz, ait olduğumuz yere yeniden dönmemiz gerektiğinin çok güzel bir dille, bilimsel olarak insanlara inandırıcı bir şekilde anlatılması gerekir.

Yoksa insanoğlu artık gerçekten köşeye sıkıştı. Çünkü yeni enerji sistemleri arıyoruz, yeni kaynaklar arıyoruz, hatta bu dünyadan vazgeçtik başka gezegenlere bakıyoruz. Sizce de artık doğaya dönme zamanı gelmedi mi?


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum