Reklam
  • Reklam
“Yitirilen Vizyon”
MEHMET EMİN ERTEKİN

MEHMET EMİN ERTEKİN

Yerel Gündem

“Yitirilen Vizyon”

12 Temmuz 2016 - 15:22

Değerli okurlar, Sevgili Bakırköylüler
Aylar geçip gidiyor hep ömürden tam tamına 33 sene olmuş Bakırköy de aynı yerde işyerimiz. Etrafıma bakıyorum birçok esnaf, birçok komşum gitmiş kimi vefat etmiş Allah Rahmet eylesin kimide göçmüş gitmiş. 
Fakat beni ziyarete gelen dostlara bakıyorum göçüp gidenler sadece burada kalan dostları özlüyor gerisini unutmuş bile. Neden unutmasın ki, Bakırköy hep aynı değişenler sadece yaşayanlar ve yaşanılanlar, yaşadıkları yeni yuvalarında konforu, yeşili, güzelliği bulmuş, yaşam kalitesi yükselmiş, ne diyelim darısı Bakırköy’e İnşallah. Bakırköy den ayrılan ekmeğini başka ilçelerde aramaya başlayan esnaf dostlarımız, onlarda memnun hayatından, Bakırköy de ticaretin bittiğini sadece kuru kalabalık ve karmaşanın hakim olduğunu söyleyip ellerini açıp buradan ayrıldıkları için dua ediyorlar.
Neden mi Bakırköy ün hali ortada başka semtlerde başka ilçelerde yerel yönetimler bu ilçeleri güzelleştirip temizlemek ile kalmayıp ilçelerine yeni  vizyonlar kazandırıyor. Yaşayanlar bilir benim bildiğim kadarı ile İstanbul’da trafiğe kapalı yollar sayılı idi bunlardan bir tanesi de Bakırköy’de idi fakat gidin görün ki diğer ilçelerde trafiğe kapalı caddeler, meydanlar bulvarlar yapılmış ve burada yeni yeni kocaman mağazalar, kafeler restoranlar açılmış ve doğal olarak cazibe merkezleri yaratılmış. Esnaf memnun vatandaş memnun neden memnun olmasın ki eskiden alışverişini yapmak için Bakırköy e gelmek vardı buradan alışveriş yapıp dönmek vardı şimdi yok kendi yaşadığı yerde Bakırköy de olmayanlar var geniş caddeler var parklar var modern mağazalar var, var da var.
Yuvasını alıp gidenlere bakalım. Onlarda memnun, onlar sabah sporlarını yapacakları yürüyüş yollarına sahip, bisiklete bineceği bisiklet yollarına sahip, yüzeceği havuzlara sahip, kitaplarını okuyacakları kütüphanelere, kültür merkezlerine sahip, tiyatro izleyeceği modern tiyatro merkezlerine sahip, çocuklarını yollayacağı kreşlere, çocuk parklarına sahip. Eli öpülesi yaşlılarımız arkadaşları yaşıtları ile hoşça vakit geçireceği parklara ve sıcak bakım evlerine sahipler, annelerimiz, kadınlarımızın, sığınacakları kadın sığınma evlerine sahipler, ve daha birçok şeye sahipler. En önemlisi de saygı sevgi ve onlara hizmet eden yöneticilere sahipler.
Değerli dostlar biz ise elimizden kayıp giden yitirilen eskiyen Bakırköy vizyonuna mı yanalım, Botanik parka mı yanalım, Beşiktaş spor kulübüne verilen Yaşam köyüne mi yanalım parkın tamamını istila etmiş büfelere mi yanalım, Yeşilköy de her sokağın içkili resturant olmasına mı yanalım,( Bu arada Yeşilköy muhtarı Bülent Yurtsever kardeşimi de bu sokağın içkili sokak olmaması için gösterdiği mücadeleden dolayı, mahallesine sahip çıktığından dolayı kutlarım) yaşlılar huzur evinin özelleşmesine mi yanalım, işçiye memura maaşını ödeyemeyen bir belediye yönetimine mi yanalım, burada yazamadığım daha birçok yanlışa mı yanalım bende bilmem, bilen varsa lütfen bizi aydınlatsın.
Değerli dostlar çıkmaza giren borç içinde yüzen bir belediye çok kısa süre önce yapılan yolları kaldırımları değiştiriyor. İçim acıyor vatandaşın parası bu kadar mı heba edilir, bu kadar mı iş bilmezlik olur. Bu yolların bu kaldırımların parasını siz bu vatandaşa üç misli fazlası ile ödettiniz. Siz kaldırım yapmaktan başka bir şey bilmez misiniz? Siz verdiğiniz sözleri hatırlayıp tutmaz mısınız? Hani para yoktu, hani masraf etmeyecektiniz? Bakırköy ün tek sorunu kaldırım taşları ve yollar da ki taşlar mı? Hayır değil tabii ki bu sizin derdiniz siz getirdiğiniz müteahhitleri zengin etme derdindesiniz, siz bu müteahhitlere iş çıkarıyorsunuz. Çıkın bir de bu kaldırım ve yolları kaça yaptığınızı söyleyin tabi cesaretiniz varsa. Yoksa da ben açıklarım, diğer ilçelerdeki rakamlar ile birlikte.
Değerli okurlar paramız yok diyen bu söylemler üzerine Bakırköy'ü yönetmeye çalışanlara bir şu deyimi hatırlatmak isterim. “Abdalın yağı çok olursa, gah boruna, gah başka yerlere sürermiş” siz geçin bunları para yok kendi müteahhitlerinize kaldırım çok, yol çok, parada çok.
Değerli Bakırköylüler şimdilerde birde açık oto pazarımız olacak ( Cumartesi pazarının olduğu yer) lütfen sahip çıkalım sizden rica ediyorum burası Bakırköy de çok güzel projelerin yapılacağı bir merkez burayı böylesine basit bir olaya kurban etmeyelim. Çok yazık.
Bir platform bakıyorum Atatürk yaşam köyüne sahip çıkmak adına Belediye başkanı değil hukuk müdürü ile görüşüyor olmaz arkadaşlar sizin muhatabınız sayın başkan siz sayın başkanla konuşacaksınız ve her iki cümlenizdeki sol solculuk kisvesinden kurtulacaksınız eğer siz sol ve solculuk, Chp'lik kisvesinden kurtulamaz iseniz bu yapılanların karşısında duramayız.
Biz Bakırköylüler iyi yapılanın yanına ve kötü yapılanın karşısında olmak zorundayız.
Bizim gidecek başka ilçemiz başkada bir yerimiz yok çocuklarımız için, gençlerimiz için, yaşlılarımız için, komşularımız için, kendimiz için, Bakırköy’e ve Bakırköy lülere sahip çıkma zamanıdır. İdeolojilerden uzak hiç kimsenin aklının ve tercihinin cepte olmadığı bir duruşu sergileme zamanıdır.
Tüm Babalarımızın babalar günü kutluyorum. Bu ay karne alacak yeni dönem için hazırlık yapacak öğrencilerimizin tatilini sağlık mutluluk ve huzur içinde aileleri ile birlikte geçirmelerini diliyorum.
5 Haziran akşamı yani 6 Haziran günü başlayacak Mübarek Ramazan ayımızın size ve tüm İslam âlemine barış, huzur ve hayırlar getirmesini, tutacağınız, tutacağımız oruçların kabul ve makbul olmasını dilerim.  

 

Son Yazılar