Burası çelik çomak oynama yeri değil,  burası sizin...
Reklam
Reklam
MEHMET EMİN ERTEKİN

MEHMET EMİN ERTEKİN

Yerel Gündem

Burası çelik çomak oynama yeri değil,  burası sizin çiftliğiniz de değil

25 Haziran 2017 - 21:49

Değerli okurlar, Sevgili Bakırköylüler; 

Geçtiğimiz günlerde Bakırköy Belediye meclisinde 5393 sayılı yasanın emrettiği sürenin Nisan-2017 içinde meclise sunulan Faaliyet Raporu’nun sonraki aylarda Haziran ayında düzenlenen meclis toplantısında yanlış olduğu ve düzeltilmesi ile ilgili verilen başkanlık teklifi ile ilgili düşüncelerimi aktaracağım.

Sevgili Bakırköylüler adından da anlaşılacağı üzere Faaliyet Raporu bir kurumun bir yıllık süre içinde yapmış olduğu çalışmaları projeleri müdürlük bazında hazırlayıp sorumlu olduğu vatandaşlara ve denetimi için üst kurullara yollaması gerekmektedir.  Dolayısı ile yapmış olduğunuz çalışmalar Belediye yönetiminin gururu olmalı, harcanan paralar ise size emanet edilen kasa sizin namusunuz, kutsalınız olmalı.

Fakat gel gelelim bir Faaliyet Raporu hazırlanıp Nisan-2017’de Meclise getiriliyor bu raporda tüm müdürlükler çalışmalarını harcama ve diğer kalemlerini belirtiyor. Bu rapor Sayın Başkan ve ekibi tarafından inceleniyor ( normalde olması gereken) meclise gelmeden önce meclis üyeleri ile birlikte grup toplantısında görüşülüyor.

Her ne hikmet ise bu raporda belirtilen yeni hizmet binası yapımı için 15.000.000 TL lik harcama muhalefetteki partili ( Ak Parti ) li meclis üyelerinin dikkatini çekiyor. Ak Parti Meclis üyelerimizin yerinde yaptıkları incelemede yapılacak proje ile ilgili hiçbir çalışmanın olmadığı ve olmayan çalışma için dolasıyla bu projenin bitişine kadar harcanacak paranın yarısının harcanması veya bu paranın önceden verilmesinin yanlış olduğunu düşünüp mecliste bu konu ile görüşmelerde bulunuyorlar.

Sonuçta normal süresinde yani Nisan-2017 meclis gündeminde görüşülüp tartışılan Faaliyet raporu CHP meclis üyeleri tarafından kabul, AK Parti Meclis üyeleri tarafından red ediliyor. Yasa tarafından kendilerine verilen yetkiyi kullanan Ak Parti meclis üyeleri bu konu ile ilgili savcılığa, İçişleri Bakanlığına araştırılması hususunda suç duyurusunda bulunuyorlar.

Bu konun yanlış olduğunu suç olduğunu bilen ve bunu bile bile meclise getiren yöneticiler yerel bir gazetenin deyimi ile pardon diyor ve Haziran-2017 tarihindeki meclise Faaliyet raporunun düzeltilmesi ve yeniden görüşülmesi ile ilgili bir başkanlık teklifi sunuyorlar.

Değerli okurlar bu sunulan teklif suçun ikrarıdır. Kabul edilmesidir ve ikinci bir suçtur. Siz belediye yönetimi bir faaliyet raporu hazırlayıp getireceksiniz ve bu faaliyet raporunda işlediğiniz suçu birileri yakalayıp konuyu yargıya taşıyacak siz sonrasında pardon diyeceksiniz. 

Burası çelik çomak oynama yeri değil. Burası sizin çiftliğiniz değil. Burası biz ceketimizi koysak kazanırız düşüncesi ile yönettiğiniz Bakırköy olabilir, bizim anlattıklarımızı, yazdıklarımızı, birileri partizanca sineye çekebilir. Fakat unutmayın burada Bakırköy ün hakkını savunacak çok sayıda duyarlı vatandaş olduğu gibi işini hakkıyla yapan muhalefet meclis üyeleri var ve ben bir vatandaş olarak Ak Parti meclis üyelerini titiz çalışmalarından, duyarlığından dolayı canı gönülden tebrik ediyorum.

Değeri okurlar bu konu daha çok su kaldıracak. Yönetici arkadaşlar Pardon deyip ikinci kez getirdikleri Haziran-2017 ayındaki raporda 30 sayfalık bir değişiklik yaparak kaldırım ve asfalt çalışmalarında ilk raporda belirtikleri harcamaları değiştirip bunları yükseltmişler. Bu nasıl bir komedidir anlamış değilim.

Yapılan olayı Fen işleri müdürlüğünün yanlışı gibi basit bir konu gibi savunmak bir meclis başkan vekiline de hiç yakışmamış doğrusu. Siz Belediyenin tek icracı müdürlüğünün yaptığı işleri bilmez misiniz? Sizin bu müdürlüğün bağlı olduğu başkan yardımcısı bu konuları hiç bilmez mi? Fakat doğru altı aylık başkan yardımcısı bu konuyu nereden bilsin.
Siz emanet olarak size verilen vatandaşların parasını hiç iş yapmadan birilerine verip sonradan birileri bunun farkına varınca da kaldırım ve asfalta gömüleceğiniz ve bunu bu şekilde örtbas edileceğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Bu konun takipçisi olacağımı buradan herkesin bilmesini isterim.

Değerli okurlar yöneticiler bunlarla da kalmayıp şimdilerde ödenen ödenmiş tüm vergiler ile ilgili tahakkuklar göndermekteler veya bana yollamaktalar keza bu ay içinde önceden ödediğim iki yer ile ilgili tekrar ceza ve tahakkuk yollamışlar. Eee tabi normal açıklar ve şişirilen bütçeler bolca harcanan paraların karşılığı olmalı bunlarda gönderilen yalan yanlış ceza ve tahakkuklar ile yapılıyor sonradan yapılan itirazlar ile terkin ediliyor fakat bütçede denk oluyor. Kılıf hazır.

Değerli okurlar, Sevgili Bakırköylüler 
Ben burada bazı konuları gündeme getirirken tek arzum Bakırköy’ümüzün eğitimli, kültürlü, duyarlı vatandaşlarının bu konuları araştırıp kendi haklarını, komşularının haklarını, garip gurebanın haklarını savunması sizlerden istirham etmekteyim.

Bu temenniler ile herkese sağlık, mutluluk, huzur dolu bir yaşam diler tekrardan Ramazan Bayramınızı tebrik ederim.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum