Reklam
  • Reklam
Bizi biz kılan kahraman atalarımızdır      
İBRAHİM DOĞRU

İBRAHİM DOĞRU

Doğrudan Doğruya

Bizi biz kılan kahraman atalarımızdır      

02 Mayıs 2017 - 11:32

Biz Türk milleti dünya klasmanında savaşçı bir milletiz. Biz savaşı niçin yaparız? Bağımsızlık için, bayrak için, ilkelerimiz için, vatanımız için yaparız. Savaşın başka nedenleri de var. İşte bunlar için yapılır. Asla yıkmak, dökmek, insan vahşeti yaşamak ya da yaşatmak için değil, hak ve hukuka ulaşıp daha ileride gelecek nesle aktarmak içindir. Her şey bir yerde değildir. Gelecek geçmişin her yerinde saklıdır. Madalyonun iki yüzü var bir yüzü bu ise o bir yüzü de gelecekte saklıdır. Buna da “Yaptıklarımız yapacağımızın teminatıdır” denir. 

Şimdi de örnek çalışmalara gelirsek; Bahçelievler Belediyesi gerçekten çöp konusunda çok başarılı ve hassasiyet göstermekte. Amma bizi apartman sakinleri çöpleri her saat dışarı çıkarıp, konteynır varsa konteynıra yok ise kaldırım ya da yolun kenarına bırakıyor, arkasına dönüp bakmıyor gidiyoruz. Peki, bu zihniyete belediye ne yapsın, kanun ne yapsın? Hak hukuk medeniyet güzelliği fark etmeyenlere belediye ne yapasın hukuk neylesin; Allah ıslah etsin. 

Belediye temizlik konusunda başarılı evet amma konteynır konusunda başarı yok. Neden konacak yerleri tespit edilmeden rast gele konuluyor? Kimseler kapısının önünde çöp kutusu istemiyor ne esnaf ne de apartman sakini. Çünkü kokuyor. Ama dağınık olursa daha bir rezalet değil mi? Amma çöpler sık alınmalı, konteynır etrafında park eden araçlar nedeni ile çöp arabaları çöpü alamayınca kalıyor, koku yapıyor ve o yüzden zaruri ihtiyaç olmasına rağmen kimse istemiyor. Kokunun olmaması için günde enez üç kere almak sabah, öğlen, akşam temizlik aracı geliyor. Ama çöp kutusuna çöp aracına yanaşamıyor. Mesafe uzak ayrıca sürücülerde sanki ahdetmiş gibi çöpün etrafında araçlarını park etmişler. Konteynırı insan gücü ile kaldırıp, boşaltmak kabil değil. 

O halde bir araç çekici buladurup oraya park halinde araçları çekip ceza kesmek lazım olacak. Örneğin; Hürriyet Caddesi Kadıoğlu Sokak ve Neşe Sokak çatalına iki konteynır konuldu, sonra kaldırıldı. Çöpleri alamadılar çünkü park eden araçlar yüzünden. Çekici çeksin, sonra bak bakalım o zaman nasıl kaynıyor kazan. Şunu da iyi bilmek lazım ki sokakta belediye ne yaparsa yapsın bizim için yapıyor. Bizler de yardımcı olalım ki katkımız olsun. Araç park konusu, çöp atma olsun kaldırım ihlali olsun, bizim yanlışımızı ancak biz düzeltiriz bu sözümü de yabana atma sayın okurum teşekkür ederim.  

Ayrıca Şirinevler’deki üstgeçit tam ihtiyaca cevap verecek şekilde düzenlenmiş alan büyümüş. Güzel ama tam geçit yoğun olduğu saatte işportacılar yoğunluğu körüklüyor ve ikiye katlamakta.                                          

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar