Reklam
  • Reklam
Bence bu Anayasa değişikliğine siz de 'Hayır' demelisiniz...
EMİNE GÜLİZAR EMECAN

EMİNE GÜLİZAR EMECAN

Her Şeye Rağmen

Bence bu Anayasa değişikliğine siz de 'Hayır' demelisiniz Sayın Başbakan…

08 Şubat 2017 - 12:15

Ülkemizde son aylarda, eğitim, işsizlik, ekonomik sıkıntılar, terör gibi birçok konuda sorunlar yaşanırken; maalesef bunlarla mücadele etmek yerine gündemimizde anayasa değişikliği, referandum,   başkanlık, cumhurbaşkanlığı sistemi gibi konular tartışılıyor. Gerçek şu ki; günlerce mecliste yürütülen çalışmalara televizyonlarda yapılan tartışma programlarına rağmen, yapılan araştırmalar, halen halkın çoğunluğunun anayasa değişikliği ile ilgili yeterli bilgisinin olmadığını gösteriyor. Bunun sonucu da kararsızların çokluğu olarak karşımıza çıkıyor. Bundan dolayı, Sn. Başbakan EVET oylarının sayısını arttırmak için tehlikeli bir oyun oynuyor. Sn. Başbakan;  HAYIR demeyi düşünen herkesi, HDP, PKK, FETÖ gibi gruplarla aynı torbaya koydu. Hatta CHP’ni de önce bu torbaya atmaya kalktı. Halktan gelen tepkilerden sonra, son konuşmalarında, CHP’ni bu torbadan çıkarıp bu sefer de CHP’ne  bu torbaya girmemesi için çağrıda bulundu. Bu nedenle,  benim de Başbakan’a sorularım var: 

Sayın Başbakan Binali Yıldırım;
Soru 1- Madem HAYIR’ cıları terörist olarak ilan edecektiniz, neden anayasa değişikliğini referanduma götürüyorsunuz? Siz, hani bu milletin özgür iradesine güveniyordunuz?  Hani milli irade ne yapacağını bilirdi. Neden milli iradeye ipotek koyuyorsunuz?

Soru 2- Siz HDP’nin hayır diyeceğini nereden biliyorsunuz? HDP’nin bütün üst düzey yöneticileri tutuklanmışken, geriye kalan yetkilileri de, hangi yönde oy kullanacaklarına ilişkin bir açıklama yapmamışken,  oylarının rengini siz nasıl öğrendiniz?  Yoksa kapalı kapılar ardında bir şeyler mi dönüyor? 

Soru 3- Daha önce Habur’da karşılama yapan, açılım saçılım yapan sizin iktidarınız değil miydi?  İmralı’da Öcalan’la yapılan görüşmeler sizin iktidarınız döneminde olmadı mı? Yine bu yönde görüşmeyeceğiniz ne malum? Kaldı ki 2709 sayılı kanunun 123. Maddesinde yaptığınız değişiklikle’’ 

Kamu tüzelkişiliği, kanunla veya Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle kurulur demişsiniz. Yani anayasa değişikliğinin referandumda kabul edilmesi halinde;  Cumhurbaşkanına bir kararname ile eyalet kurma yetkisi veriliyor. (Kamu tüzel kişiliği =eyalet, özerk bölge, otonom bölge) Bu durumda,  Öcalan ve  PKK bu anayasa değişikliğine  neden hayır desin ki?

Soru 4- Siz, vatanını seven, parlamenter sistemden, hukukun üstünlüğünden yana (bağımsız yargı herkese lazımdır) olduğu için, bütün yetkilerin tek bir kişinin elinde toplanması halinde ( ki seçilmemiş cumhurbaşkanı yardımcıları da aynı yetkilere sahip olacak)  ileride bir gün muhterisin birinin cumhurbaşkanı yetkilerini kullanması halinde  “o zaman ne yaparız”  diye düşündükleri için, “HAYIR” diyenlere vatan haini diyorsunuz. Bu durumda ülkemizin bölünmesini dahi tartışmaya açacak olan anayasa değişikliğine HAYIR diyenler, “evet”  diyerek bölünme ihtimaline “evet” mi desinler? 

Sn. Başbakan, görüldüğü üzere, referanduma götürdüğünüz anayasa değişikliği, ülkemizi felakete sürükleyecek hükümler taşımaktadır. Onun için ülkemizin selameti “HAYIR” da…

Bence bu Anayasa değişikliğine siz de HAYIR demelisiniz Sayın Başbakan…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar