Reklam
  • Reklam
Bağcılar çınar ağaçları ile donatılıyor
BAYRAM KIRTAŞ

BAYRAM KIRTAŞ

3B1G

Bağcılar çınar ağaçları ile donatılıyor

12 Nisan 2016 - 08:54

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı “2016 Çınar Yılı Projesi” ile Orman Haftası kapsamında Bağcılar Belediyesi park, bahçe, cadde, sokak ve okul bahçelerini çınar ağaçlarıyla donatıyor.
İstanbul’a özgü ağaçlardan olan çınar fidanları ile Bağcılar’ı donatan Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ilklere imza atmaya devam ediyor. Türk toplumunda ve Osmanlı Devleti’nde önemli yeri olan çınar ağacı İstanbul’a da özgü bir ağaçtır. Osmanlıya başketlik yapmış, çınar ağaçlarıyla dünyanın tanıdığı Bursa’da doğup büyüyen biri olarak bu çalışmanın İstanbul’da bütün ilçe Belediye başkanlarına örnek olmasını diliyorum. 
Günümüzde; en yaşlı, büyüğümüz, tutunduğumuz dal, güvencemiz, sığınağımız, sırtımızı dayadığımız, güçlü-kuvvetli, heybetli, birini tarif ederken, hep çınar ağacına benzetiriz. Türk toplumunda çınar ağacının yeri farklıdır. 
Kültür tarihimiz incelendiğinde ağaçlarla ilgili birçok inanışa sahip olduğumuz, ağaçlara ayrı bir önem verdiğimiz görülecektir. Ağaçlar, tarihî birçok olaya canlı tanıklık etmişlerdir. Onların, birçok tarihi şahsiyete, devlete ve yaşanmış kahramanlıklara aşina olduğu muhakkaktır.
Çınar ağacının Türk toplumu ve Osmanlı Devleti için apayrı bir değeri vardır. Osmanlı devletinin kuruluşu sırasında Osman Gazi'nin Şeyh Edebali'nin evinde gördüğü rüyayı bilmem hatırlar mısınız?
Osman Bey rüyasında: Koynuna bir ayın girdiğini ve o anda göbeğinden bir çınar ağacının çıkarak gölgesinin dünyayı kapladığını, gölgesinin altında dağların olduğunu, dağların dibinden suların çıktığını, kiminin bu sulardan içtiğini, kiminin bahçesini suladığını kiminin de çeşmeler akıttığını görür. Osmanlı Devleti'nin tarihi bu rüyada gizlidir. Türk milleti Anadolu'ya diktiği bu ulu çınarla asırlarca insanlara adalet ve hoşgörü suyu dağıtmıştır. Denilebilir ki bu şifalı suyun tadını işitmeyen ne bir devlet, ne bir insan, ne de bir canlı kalmıştır.
Çınar ihtişamlı ve uzun ömürlü bir ağaçtır. Bu haliyle maziyi istikbale bağlar, insanlara sabırla yaşamayı öğretir. Beraber yaşamanın ve birbirine yararlı olmanın zevkinin verir. Osmanlı devleti de ulu bir çınar görünümünde, ihtişamlı ve uzun ömürlü bir devlettir. Bu çınar kökleriyle/ayaklarıyla mazinin derinliklerine basarak oradan aldığı güçle dallarıyla/kollarıyla geleceği kucaklamıştır.
Türkiye’nin en yaşlı, en büyük ağacı olan İnkaya Çınarı, Osmanlı döneminde dikilmiş, 608 yaşında. Bursa'nın simgelerinden olan çınar ağacı Uludağ yolu üzerinde bulunmakta. Çapı 3, yüksekliği 35 metre olan çınar, Türkiye’nin en yaşlı ağaçlarından biri olup dünya çapında da bir üne sahip. 13 ana kolu, 920 metrelik çevresi bulunan bu ağacın dallarının kalınlığı ise 3-4 metre olup neredeyse normal bir ağaç gövdesi kadardır.

 

Son Yazılar