Reklam
  • Reklam
Mumya balıkların sergilendiği müzeye törenle yenileri eklendi

Mumya balıkların sergilendiği müzeye törenle yenileri eklendi

Bahçelievler’de de tanınan Balıkçı Kenan olarak bilinen Kenan Balcı, 1970 yılında kurduğu Beylikdüzü’ndeki Türkiye Deniz Canlıları Müzesi’ne törenle mumyalanmış yeni balıklar ekledi. Balıkçı Kenan Balcı, “Yunus’u ölümsüzleştirdik” dedi. 

14 Mart 2017 - 11:38 - Güncelleme: 14 Mart 2017 - 11:41
Reklam

Marmara Denizi’nde son 3 yıl içinde yakalanan devasa büyüklükteki köpekbalığı ile karaya vuran yunus ile çok sayıda balık türü uzun uğraşlar sonrası mumyalanarak, Beylikdüzü’ndeki Türkiye Deniz Canlıları Müzesi’ne basın huzurunda yapılan törenle katıldı.

Ülkemiz karasularında geçtiğimiz yıl ve önceki yıllarda yakalanan 1 tonluk köpekbalığı, karaya vuran Yunus, oltayla yakalanan Kılıç, balon balıkları ve hamsi ağlarından çıkan Orkinos’un mumyalaması uzun süren çalışmalar sonunda tamamlandı. Yeni mumya balıklar; Bahçelievler’de de tanınan Balıkçı Kenan markasıyla ünlü Kenan Balcı’nın kurduğu Türkiye Deniz Canlıları Müzesi’nde yer alan yüzlerce mumya deniz canlısının arasına gerçekleştirilen törenle katıldı.  

2017/03/1620870.jpg

50 YILLIK EMEK VAR
Mumya deniz canlılarının müzeye katılması ile ilgili bilgi veren Balıkçı Kenan ismiyle ünlü Kenan Balcı, müzede 1970 yılından bu yana mumyalanmış yüzlerce deniz canlısı bulunduğunu belirterek, yaklaşık 50 yıldır, bugüne kadar kendisini en çok uğraştıran türün ise karaya vurduktan sonra mumyalaması yapılan ‘Yunus balığı’ olduğunu söyledi. Yunusu mumyalayabilmek için önce yağını kuruttuklarını belirten Balcı, “3 yıl boyunca meşakkatli bir çalışma yürüttük. Yağını ancak kurutabildik” dedi.

2017/03/5344716.jpg

YUNUSU ÖLÜMSÜZLEŞTİRDİK
Deniz Canlıları Müzesi’nin genç yaşlı herkes için tam anlamıyla balık okulu haline geldiğini ifade eden Balıkçı Kenan Balcı, “Müzemize gelen herkes burada, şimdiye kadar hiç görmedikleri balık türlerini de yakından inceleme fırsatı buluyor. Bugün yeni türler arasında bizi en çok onurlandıran ise 3 yıl sonunda mumyalama işlemini tamamlamış olduğumuz ‘Yunus balığı’. Karaya vurduğu gün bu yunusu ölümsüzleştirme sözü vermiştik ve sözümüzü bugün tuttuk” şeklinde konuştu.  
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bahçelievler'de silahlı saldırı: Şahıs operasyonla yakalandı
Bahçelievler'de silahlı saldırı: Şahıs operasyonla yakalandı
Bahçelievler, Bağcılar, Bakırköy ve Güngören'de elektrik kesintisi…
Bahçelievler, Bağcılar, Bakırköy ve Güngören'de elektrik...