Hakan Bahadır'dan '31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü' açıklaması…

Yeşilay Bahçelievler Şube Başkanı Yard. Doç. Dr. Hakan Bahadır,  “Hem Ramazan ayı hem de bu önemli gün sigaradan uzaklaşmak için bir fırsat olsun” şeklinde sigara tiryakilerine çağrı yaptı.

Hakan Bahadır'dan '31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü' açıklaması…

Yeşilay Bahçelievler Şube Başkanı Yard. Doç. Dr. Hakan Bahadır,  “Hem Ramazan ayı hem de bu önemli gün sigaradan uzaklaşmak için bir fırsat olsun” şeklinde sigara tiryakilerine çağrı yaptı.

Hakan Bahadır'dan '31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü' açıklaması…
31 Mayıs 2017 - 15:35 - Güncelleme: 02 Haziran 2017 - 14:52
Reklam

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü insanlığa trajik bir gerçeği tekrar hatırlatıyor: Sigara öldürür! Günümüzde tütün kullanımı, dünyada tek başına en önemli ölüm nedeni. Her yıl tütün kullanımı 5 milyondan fazla kişinin ölümüne yol açıyor.

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla bir yazılı açıklama yapan Yeşilay Bahçelievler Şube Başkanı Yard.Doç.Dr. Hakan Bahadır da, “Sigara fiziksel, sosyal ve ekonomik bakımdan yıkıcı sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılıktır” açıklamasında bulundu.

Sigaranın dünyada her yıl 5 milyon, ülkemizde de her yıl 100 binden fazla insanın hayatına mal olduğunu belirten Bahadır, “Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlıktır. 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü için yapılan etkinliklerin amacı, sigaranın zararları konusunda toplumsal farkındalık oluşturmaktır” dedi. 

RAMAZAN AYI BİR FIRSAT OLSUN
Ramazan ayının bağımlılıklardan arınmak için de bir fırsat olduğunu belirten Yard.Doç.Dr. Hakan Bahadır, “Ramazan güzelliklerin başlangıcıdır, kötü olan ne varsa uzaklaşmanın ayıdır, İstiyoruz ki bu Ramazan ayında bize, sevdiklerimize zarar veren tüm bağımlılıklardan uzaklaşmak ‘söz’ verilsin, bu ayın ruhuna yakışır şekilde iyilik, sağlık, güzellik yaygınlaşsın” şeklinde sözlerini sonlandırdı.

DÜNYA AKCİĞER VAKFI’NIN VERİLERİ ÇARPICI…
Dünya Akciğer Vakfı, mevcut eğilimin sürmesi halinde bu yüzyılda 1 milyar kişinin sigara içmesi ya da dumana maruz kalması yüzünden hayatını kaybedeceğini bildirdi. Vakıf, sadece 2013 yılında 6 milyondan fazla kişinin tütün neden olduğu hastalıklar yüzünden öldüğünü açıkladı. Dünya Akciğer Vakfı ve Amerikan Kanser Derneği’nce 2013 yılı verilerine dayanılarak hazırlanan Küresel Tütün Atlası’na göre, dünyada yılda 5 trilyon 800 milyardan fazla sigara içiliyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) istatistiklerine göre 2030 yılına kadar tütün kullanımı nedeniyle her yıl 8 milyondan fazla insan daha hayatını kaybedecek.

ÇOCUK ÖLÜMLERİNİN KAYNAĞI PASİF İÇİCİLİK
Yeşilay Dergisi‘nde yer verilen istatistiklere göre ise; pasif içicilik nedeniyle yılda 600 bin kişi hayatını kaybediyor. Dünya genelindeki çocukların neredeyse yarısı, sigara dumanın kirlettiği havayı teneffüs etmek zorunda bırakılıyor. 2004 yılı verilerinde de çocuk ölümlerinin üçte birinin kaynağı ise pasif içiciliğe bağlanmıştı. Korkunç olan bu oranın giderek artış göstermesi.

Öyle ki; dünyada 700 milyon çocuk, kadın, gebe ve yaşlı pasif içicilikle riski altında.Ev ortamında sigara içildiğinde çocuklar ortalama günde 5 sigara içmiş oluyor. Ani bebek ölümü riski ve çocuklarda astım solunum enfeksiyonları 2,5 kat artıyor. Sigara dumanına maruz kalan çocuklarda akciğer kanseri ve kronik bronşit daha sık görülüyor.

YEŞİLAY VE SAĞLIK BAKANLIĞI EL ELE
Sigarayı bırakmak isteyenlerin bir uzman desteğiyle bu süreci kolaylıkla ve doğru bir şekilde atlatabileceklerini belirten uzmanlar, yanı sıra Yeşilay’ın Sağlık Bakanlığıyla birlikte hayata geçirdiği “Sigarayı Bırak, Hayatı Bırakma” kampanyası kapsamında hazırlanan bırakabilirsin.org sitesinden de faydalanabileceklerini belirtiyor. 
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum