9 * 225

Yazarın Diğer Yazıları

Selahattin HARPUTLU

Selahattin HARPUTLU Yazi Mikro Ekonomi ve Makro Ekonomi NEDİR
02 Eylül 2009, 18:32 Çarşamba (12230)

Mikro Ekonomi ve Makro Ekonomi NEDİR

Kıymetli okurlarım bu köşemde mümkün olduğunca taleplerinize cevap vermek ve sizlerin ekonomi kültürünüze de katkıda bulunmak temel amacımdır. Gelen mail ve sözlü sorularda mikro ve makro ekonomik gibi terimler konusunda daha az bilgi sahibi olunduğunu ve günümüz de oldukça çok kullanıldığını düşünülerek bu terimler konusana bir bakalım dedim.

Mikro ekonomi tek tek; hane halkları, firmalar ve kaynak sahipleri gibi ekonomik birimlerin davranışları ile ilgilidir. Mikro ekonominin öğreti alanlarına bazı örnekler verecek olursak; ürün fiyatlarının belirlenmesini, kiraların kontrol altına alınmasının binalaşmaya etkisini, tarım ürünleri ithalatının çiftçi gelirleri üzerine etkilerini, çocukların çalıştırılmasına getirilen yasakların işçi ücretleri üzerine etkilerini, fabrika atıklarının çevreye verdikleri zararların ölçülmesini sayabiliriz. Makro ekonomi ise parça ile değil, bütün bir ekonomi ile ilgilenir. Bazı örnekler verecek olursak; milli gelir, gelir dağılımı, ekonomik kalkınma, hükümet borçlanmaları, enflasyon, istihdam ve bunlar gibi ekonominin bütününü etkileyen konular makro ekonominin ilgi sahasını oluşturur.

Makro ekonomi belirli piyasalardaki fiyat oluşumları ile ilgilenmez. Makro ekonomide farklı mallarla ilgili piyasalar; örneğin tarım ürünleri piyasaları, otomobil piyasası, sağlık hizmetleri piyasası, ve diğerleri bir bütün olarak ele alınır ve incelenir. Makro ekonomi açısından işgücü piyasasına bakış ta aynıdır. İşgücünün ayrımına inilmez ; nitelikli ve niteliksiz işgücü ayıtımı bile söz konusu değildir. Makro ekonomide bu iki piyasa gibi, varlık piyasa da bir bütün olarak ele alınmaktadır.

Mikro ekonomide inceleme dışı bırakılan (veri kabul edilen) unsurlar, makro ekonomide değişken konumundadır. Diğer taraftan mikro ekonominin incelediği değişkenler de makro ekonomide veridirler. Örneğin, mikro ekonomide; toplam üretim, genel fiyat seviyesi, istihdam veri kabul edilerek inceleme dışı bırakılırken, aynı unsurlar makro ekonominin incelediği, araştırdığı, belli başlı değişkenlerdir. Diğer taraftan mikro ekonominin incelemeye aldığı değişkenler; ürün fiyatları, işletmelerin üretim seviyeleri, tüketici tercihleri makro ekonomide veri durumundadır

Bu açıklamalardan da anlaşılabileceği gibi bu iki bilim dalı birbirinden tamamen bağımsız olmayıp iç içedirler. Biri (makro), diğerinin (mikro) toplamıdır. Böyle bir ayırıma gidilmesinin iki sebebi vardır. Her şeyden önce bu ayrım sayesinde iktisadi hayattaki değişmeleri daha rahat bir şekilde yorumlamak mümkün olmaktadır. İkinci olarak bir kişi veya firma için geçerli olan bir amacın, o kişinin veya firmanın içinde yer aldığı toplum açısından geçerli olmaması pekala mümkündür.

Yorum yapın

Yorumlarınızı, tamamı büyük harflerle YAZMAYINIZ.
Küfür, hakaret, rencide edici kelimeler ve, inançlara saldırı içeren yorumlar yayımlanmamaktadır.
Yorumlarınız incelendikten sonra yayınlanacaktır (biraz zaman alabilir)
Rumuz  
Güvenlik Kodunu Girin

1500

Yorumlar

 
aa..bb
27.04.2015 13:28:53
nmakroç ekonomı veya mikro ekonomi uluslar arasında değişimlerinasıl izlemesi kerekır krafikle anlatımı nasıl olur.
Yorumunu Facebook'ta yap

Bayram Kırtaş
Çiftlikten köye, beldeden ilçeye…

Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2011 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz | Tel : +90 212 442 24 24 / Faks : +90 212 442 81 01 | sitemap | ZDWEB
RSS Haber | Yandex Haber
0,03125